Piotr Bukartyk, Jakub Jabłonka i Paweł Łęczuk "Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży"
Piotr Bukartyk urodził się w 1964 r. w Zielonej Górze. Wychował w Gorzowie Wielkopolskim. Próbował studiować kulturoznawstwo na kilku uczelniach, ale jego wizja życiorysu Olivera Cromwella w wersji Hana Solo nie przekonywała wykładowców i egzaminatorów. Zrezygnował więc z kariery naukowej i został grajkiem. Wygrał niemal wszystkie konkursy na piosenki z tekstem włącznie z Kabaretonem w Opolu, na który trafił zupełnie przypadkowo. Napisał ponad 500 piosenek i nagrał osiem płyt. Ponieważ nie wszystkie okazały się finansowym sukcesem, próbował zarabiać na życie w możliwie najbliższy mu sposób. Wykreował lokalną odmianę łysego Vana Morrisona na deskach teatru Rampa, pisał kobiece opowiadania do gazet jako tajemnicza Mariola i prowadził program telewizyjny „Powrót Bardów”. Kiedy było naprawdę źle, dorabiał jako pomoc dentystyczna, sprzedawca przemycanych papierosów i wędzonych śledzi oraz konferansjer imprez masowych. Kilkanaście lat temu zadomowił się w radiowej Trójce u boku Wojciecha Manna. Od tego czasu, co tydzień z czwartku na piątek pisze piosenkę-felieton, którą wykonuje z gitarą w porannej audycji. Jest stałym gościem Przystanku Woodstock, gdzie z Jurkiem Owsiakiem i tłumem młodych ludzi na scenie kończy festiwal swoją piosenką-hymnem „Z tylu chmur”. Jego piosenki wziął na warsztat Jerzy Satanowski, tworząc muzyczny spektakl „Kaszana zdalnie sterowana” z udziałem takich wybitnych aktorów jak m. in. Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Dorota Osińska i Artur Barciś. Utwory Bukartyka chętnie wykonują tacy artyści jak: Zbigniew Zamachowski, Stanisława Celińska, Grażyna Łobaszewska i Marek Dyjak.
Carla Montero „Zimowy wiatr na twojej twarzy”
Najnowsza i najbardziej osobista powieść autorki bestsellerowej "Szmaragdowej Tablicy".
Lata dwudzieste XX wieku. W górach Asturii rozbija się samolot - ta katastrofa odmienia życie pewnego mieszkańca wioski leżącej u ich podnóża. Bohaterowie tej poruszającej powieści biorą udział w hiszpańskiej wojnie domowej, walczą w hiszpańskiej Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim i w wyniku zdumiewających zbiegów okoliczności działają w polskim ruchu oporu - mamy tu Warszawę okresu okupacji, walkę w partyzantce, ucieczkę z transportu do Auschwitz. Nie wszyscy odnajdują się w nowym powojennym porządku. "Zimowy wiatr na twojej twarzy" to przejmująca panorama ludzkiego losu, z którego kpi wielka historia.
"Bullet Book. Bądź pięknie zorganizowana"
David Sinden, autor światowego bestsellera The Little Book of Calm Colouring, tym razem stworzył piękną i praktyczną książeczkę, w której możesz zapisywać swoje projekty, cele i codzienne obowiązki, a potem śledzić swoje postępy w ich realizacji. Bullet Book to połączenie dziennika, organizera i notesu – to twórczy i efektywny system organizacyjny. Zacznij od zapisania w odpowiednim miejscu swoich tygodniowych i miesięcznych celów, specjalnymi symbolami oznacz ważne i długoterminowe zadania, a potem w prosty sposób monitoruj swoje postępy na przeznaczonych do tego stronach. Bullet Book to miejsce na zapisanie codziennych „przypominajek” i dat ważnych spotkań, ale także twoich życiowych aspiracji, marzeń i nadziei.
„Twój rok z bullet bookiem”
Książeczka pomoże połączyć w jedno dziennik, organizer i wszystkie listy rzeczy do zrobienia. Autorem oryginału jest Zennor Compton, a o projekt graficzny i ilustracje w książce zadbała Marcia Mihotich. „Twój rok z bullet bookiem” to bardzo nowocześnie wydany poradnik, który na ponad 250 stronach podpowiada jak zacząć kreatywne planowanie – znajdziecie tu bardzo dużo inspiracji, podpowiedzi i wskazówek na to jak spersonalizować swój planer i dopasować go do swojego stylu życia.
Catherine Merridale „Lenin w pociągu”
Rok 1917. Pierwsza wojna światowa zdaje się nie mieć końca. W okopach giną miliony żołnierzy.
Nowe rodzaje broni mają przełamać impas. Samoloty zrzucają bomby. Pierwsze czołgi sieją postrach wśród piechoty. Nieludzko cierpią ofiary gazów bojowych. Lecz zwrot na arenie wojennych zmagań dokona się dzięki jednemu człowiekowi.
W niemieckim rządzie dojrzewa genialny pomysł. Oto w neutralnej Szwajcarii przebywa bezpiecznie najsłynniejszy światowy rewolucjonista – Włodzimierz Iljicz Lenin. Może on całkowicie zmienić ogarniętą zamieszkami Rosję i pomóc Niemcom wygrać wojnę.
Zurych, 9 kwietnia 1917 roku. Lenin stawia stopę na schodkach wagonu, którym pojedzie do rosyjskiej stolicy – Piotrogrodu. Ma do pokonania 3500 km owładniętego wojną kontynentu. Gdy osiem dni później wysiądzie na stacji końcowej, świat za jego sprawą zmieni swe oblicze. Na zawsze. Sto lat później Catherine Merridale rusza śladem Lenina. Odtwarza trasę jego przejazdu. Dociera do miejsc, które pamiętają przywódcę rewolucji październikowej. I do ludzi, którzy za nim tęsknią. Ale to tylko pretekst, by opowiedzieć historię niezwykłej podróży o przełomowym znaczeniu i odmalować panoramę ówczesnej Europy. To także obraz dzisiejszej Rosji Putina, człowieka, który przegrał tylko z jedną osobą, z Leninem właśnie.
„Paddington 2” i zeszyty zabaw
Paddington w przyszłym roku skończy 60 lat. W rodzinnej Wielkiej Brytanii traktowany jest jak dobro narodowe. Książki o przygodach sympatycznego futrzaka w przydużym kapeluszu rozeszły się w 35 milionach egzemplarzy, zaś wpływy ze sprzedaży gadżetów z jego podobizną wynoszą pewnie tyle co roczny budżet małego państwa. Gdy w 2014 roku zadebiutował na wielkim ekranie, fani zostawili w kasach multipleksów ponad ćwierć miliarda dolarów. "Paddington 2"najprawdopodobniej powtórzy sukces poprzednika. W omawianych dziś książeczkach znajdziecie zeszyt z naklejkami i oczywiście zdjęciami z filmu, na których w odpowiednich miejscach trzeba przykleić osoby lub przedmioty. W drugim zeszycie labirynty, mini gry planszowe, łączenie kropek, wycinanki i kolejne naklejki. I do tego oczywiście czytanie. Zabawa gwarantowana.
Ewa Karwan-Jastrzebskia „Hermes 9:10”
Niektórzy mają szczęście wędrować poza granice znanych im światów. Często wystarczy przypadek, aby wyruszyć w podróż, podczas której wszystko stanie się możliwe. Ukryty świat Semaforów, ponura Stacja Bez Powrotu, cudowna Matylda, intrygujące koty, Wielki Mrok i fruwający pociąg to rzeczywistość, gdzie nic nie jest proste i jednoznaczne. Ci, którzy pamiętają książkę Przygody Feliksa Szczęśliwego i kota Ferdynanda, wiedzą, jak ważny dla bohatera jest dzień urodzin. Tym razem Feliks jest starszy i pełna niebezpieczeństw wyprawa ma na celu nie tylko ocalenie Matyldy, ale też uratowanie całego świata. I nikt nie powiedział, że to będzie łatwe.
Hermes 9:10 to magiczna baśń dla dzieci i dorosłych z pięknymi obrazami Doroty Kobieli, twórczyni filmu „Twój Vincent”.
Erin Beaty „Pocałunek zdrajcy”
Po śmierci ukochanego ojca, osierocona Sage Fowler zostaje przygarnięta przez wujostwo. Wymagająca para stara się, wychować ją na przyszłą oddaną żonę i perfekcyjną kurę domową. Jednak Sage nie jest takim typem, ona nie chce zostać stłamszona przez jakiegoś mężczyznę. Inteligentna i bystra dziewczyna dokłada wszelkich starań, żeby udaremnić te próby.
W końcu zostaje odesłana do owianej sławą swatki, Darnessy Rodelle. Sage Fowler, w której ojciec rozbudził pasję do książek i której wpajał, że sama może decydować o sobie, jest inteligentna, odważna i nie zamierza wychodzić za mąż. Przyjmuje więc propozycję swatki i zaczyna szpiegować potencjalnych kandydatów na mężów dla wpływowych panien. Kiedy podczas jednej z tajnych misji spotyka księcia, sprawy się komplikują.
Do wygrania będą: Bullet book i Twój rok z bullet bookiem (w zestawie), Pocałunek zdrajcy i Hermes 9:10
Napisz komentarz
Komentarze