„Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa”
Dwóch artystów. Dwie odmienne osobowości. Dwa różne temperamenty. I sztuka, która stała się początkiem przyjaźni.
Młody artysta Łukasz Banach zafascynowany twórczością Zdzisława Beksińskiego postanawia zaryzykować i nawiązać kontakt ze znanym i kontrowersyjnym twórcą. Mimo dzielącej ich różnicy 52 lat zaczynają intensywnie do siebie pisać. Coraz bardziej intymnie, szczerze i odważnie. O sztuce, samotności, depresji i śmierci. Nie boją się stawiać sobie najważniejszych pytań. Fascynującą przyjaźń przerywa morderstwo Zdzisława Beksińskiego.
Została korespondencja, która pozwala zobaczyć mistrza w prywatnej odsłonie.
Książka zawiera niepublikowane zdjęcia prac Zdzisława Beksińskiego z różnych etapów powstawania. Całość opracował Jarosław Mikołaj Skoczeń.
Wojciech Jagielski „Na wschód od zachodu”
Zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój. Jagielski zabiera nas w podróż do Indii, przez Stambuł, Iran, Irak i Afganistan w towarzystwie dzieci kwiatów - to szlak, którym kroczyli hippisi w latach 60. i 70. w drodze do swojej ziemi obiecanej. Jest to wędrówka wciągająca i otwierająca oczy na hinduski świat wojen i konfliktów, w których biali upatrzyli sobie raj pokoju, akceptacji i szczęścia.
Kim są bohaterowie Jagielskiego? Kamal opuściła Warszawę z jednym plecakiem. Nie chciała dwóch fakultetów, mieszkania i pędu za karierą. Wybrała Indie – kraj, w którym największą wartością jest osiągnięcie duchowej równowagi. Dziś już nie pamięta poprzedniego życia... Ale ono do niej wraca ze zdwojoną siłą.
Od cywilizacji Zachodu uciekł też hippis „Święty”. Jego życie to wolna miłość, narkotykowe seanse, religijne komuny i hedonistyczne wspólnoty na Goa. Wszędzie szuka jednego – szczęścia. A ono wciąż mu się wymyka.
Adam Nicolson „Krzyk morskich ptaków”
Piękno przyrody i naukowe odkrycia zebrane w jednym miejscu. Zdaniem Normana Daviesa to pięknie napisana, mądra i ciekawa książka. Opowieść o ginącym świecie podniebnych wędrowców, o ptasich zdobywcach mórz i kontynentów, którzy inspirowali starożytnych poetów i współczesnych konstruktorów, ale przede wszystkim wezwanie do wsłuchanie się w ich milknący głos.
Książka podzielona jest na rozdziały opisujące życie konkretnego morskiego ptaka - fulmara, maskonura, mewy, nurzyka, kormorana, burzyka, głuptaka, alki i albatrosa. Teksty są pięknie i wciągająco napisane. Autor opiera się na własnych wspomnieniach i obserwacjach oraz badaniach licznych naukowców, by jak najlepiej ukazać ulotny, zmienny świat "podniebnych wędrowców".
Brooke McAlary „Prostota. Siła codziennych rytuałów”
Zabiegani, zmęczeni, przepracowani, zestresowani i stale podpięci do sieci. Tacy jesteśmy, ale czy musimy? Czy nasze życie musi być podporządkowane słowom: „szybciej” i „więcej”? NIE! Powiedz to głośno, powoli i wyraźnie. Zatrzymaj się i weź głęboki oddech. Przemyśl swoje codzienne czynności, nadaj im odpowiednią wagę, a przekonasz się, jak pozytywna może być siła rytuałów w powszednim życiu.
Dzięki tej książce zmienisz rytm i organizację swoich dni, odkryjesz urok slow life, docenisz wartość minimalizmu. I jeszcze jedno: nie obawiaj się, że chodzi tu o skomplikowane zarządzanie czasem. Wręcz przeciwnie, to proste pomysły pozwolą żyć pełniej i lepiej!
Christine Zalejski „Ugotuj mi mamo”
. Właściwe żywienie małego dziecka jest dla zapracowanych rodziców nie lada wyzwaniem. Zawsze chcemy dawać maluchom to, co najlepsze. Ale jak sprawić, by szybko i sprawnie powstawały naprawdę wartościowe, domowe dania? Ta książka z pewnością będzie pomocą dla tych, którzy borykają się z tym problemem. Zawiera szeroki wybór przepisów na różnorodne potrawy dostosowane do wieku dziecka, które pobudza jego zmysł smaku, a dodatkowo przygotowywane są z sezonowych, a więc najbardziej wartościowych produktów. Każdy przepis w książce jest bardzo dokładnie opisany. Na początku wyliczenie liczby składników i czas przygotowania danej potrawy. Potem procedura, a dodatkowo porady dotyczące podania i przechowywania, walory zdrowotne dania i informacje uzupełniające. Oznaczono też poziom trudności wykonania każdego dania.
Dagmara Dworak „Kromka chleba”
"Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie - pisze autorka. Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej."
W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.
Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.
Do wygrania będą: Prostota, Ugotuj mi mamo i Kromka chleba
Napisz komentarz
Komentarze