Andrzej Zoll, Marek Bartosik „Od dyktatury do demokracji i z powrotem”
O tym, jak nie został prezydentem, o tym, że walka o zagrożoną demokrację daje mu większego kopa niż rozrusznik, trochę o sobie i wiele o Polsce opowiada w szczerej rozmowie z Markiem Bartosikiem Andrzej Zoll, prawnik, profesor UJ, prezes Trybunału Konstytucyjnego, rzecznik praw obywatelskich, Kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Poglądy polityczne profesora Zolla są znane, mówi o nich dużo w wywiadach. Używa mocnych słów, nazywając Jarosław Kaczyńskiego dyktatorem, krytycznie wypowiada się o ministrze sprawiedliwości i wielu innych politykach. Tych refleksji nie brakuje także w tej książce. Zaskakujące dla wielu czytelników jest jednak to, że Andrzej Zoll tak naprawdę ma konserwatywne poglądy. - Z prawicą mam mnóstwo wspólnego, ale tylko na poziomie wartości - pisze. - Przynajmniej tych, do których przywiązanie deklaruje. A jeżeli chodzi o ustrój państwa, to jestem bardzo blisko tradycyjnej prawicy brytyjskiej, niemieckiej czy francuskiej, a daleko od populistów typu Marine Le Pen. Do polskiej prawicy, zwłaszcza tej zdominowanej przez PiS, nie pasuję więc zupełnie.
Jednak wywiad „Od dyktatury do demokracji i z powrotem” to nie jest wyłącznie polityczna deklaracja Andrzeja Zolla. Jest to rozmowa autobiograficzna, w której poznajemy wybitnego prawnika prywatnie.
Michael Wolff „Ogień i furia. Biały Dom Donalda Trumpa”
To zbiór fragmentów ponad 200 rozmów przeprowadzonych z pracownikami Białego Domu, członkami amerykańskiej administracji i samym Trumpem po prezydenckich wyborach. Obraz Donalda Trumpa, jaki się z nich wyłania, jest delikatnie mówiąc niezbyt pochlebny i mocno niepokojący – nie tylko dla Amerykanów, ale i dla wszystkich, którzy postrzegają USA jako supermocarstwo oraz żandarma stojącego na straży międzynarodowego ładu.
Rozmówcy Wolffa niejednokrotnie podają w wątpliwość zdrowie psychiczne prezydenta, nazywają go idiotą, a Steve Bannon, szef kampanii wyborczej Trumpa i jego były doradca ds. strategicznych, określa jako „umysłowo niezdolnego” do kierowania Białym Domem. Najbliżsi współpracownicy opisują chaos panujący w kancelarii prezydenta, jego dziecinne zachowania, rażący brak kompetencji. Wielkie obawy wzbudza szczególnie kwestia relacji z Rosją. W wyemitowanym przez BBC wywiadzie Wolff przyznał, że rewelacje zawarte w książce mogą doprowadzić do upadku Trumpa i zakończenia jego rządów.
Joachim Petterson „Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie”
„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na… pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś pasji tej poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia. Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki.
Henry David Thoreau „Walden, czyli życie w lesie”
Thoreau urodził się i spędził prawie całe życie w miasteczku Concord w stanie Massachusetts. W 1837 ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda i został nauczycielem w szkole miejskiej. Wkrótce zaprzyjaźnił się z Ralphem Waldo Emersonem. Był jednym z ważniejszych członków działającego w latach 1836 - 1843 Klubu Transcendentalistów. Jeden ze zwolenników prymitywizmu. Popierał obywatelskie nieposłuszeństwo jako formę walki z władzą i poszanowanie środowiska naturalnego Był również zagorzałym abolicjonistą sprzeciwiającym się niewolnictwu i legalizującemu je prawu USA. W 1845 przeniósł się do zbudowanej przez siebie chaty nad stawem Walden, położonym w lasach concordzkich. W trakcie dwuletniej samotności napisał swoje najsłynniejsze dzieło Walden, które stało się biblią brytyjskich radykałów, późniejszych założycieli Partii Pracy. Teraz książka ta jest uznawana za biblię ekologów i ekoentuzjastów, ma również status arcydzieła światowej literatury.
Ewa Białołęcka „Kroniki drugiego kręgu"
Wydawnictwo Jaguar proponuje nową serie Ewy Białołęckiej „Kroniki drugiego kręgu. Właśnie ukazały się dwa pierwsze tomy – Naznaczeni błękitem i Drugi krąg. Urodzona w roku 1967 w Elblągu, autorka mieszka w Gdańsku. Z wykształcenia pedagog, z zawodu pisarka, redaktor i witreator.
Ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla ‒ trzy razy za powieści, pięć za opowiadania. Statuetkę zdobyła dwukrotnie, za opowiadania „Tkacz Iluzji” i „Błękit maga”. Uhonorowana tytułem Twórca Roku przyznanego jej przez Śląski Klub Fantastyki.
Nowe pokolenie młodych czytelników ma okazję poznać cykl „Kroniki Drugiego Kręgu” Ewy Białołęckiej, pierwszej damy polskiej fantasy dla młodzieży.
Głuchoniemy Kamyk ‒ pseudonim Smoczy Jeździec, Nocny Śpiewak porośnięty długą sierścią, Jagoda albinoska ‒ każdy boryka się z własną niedoskonałością, ucieka przeznaczeniu i szuka indywidualnej drogi. Bohaterowie są obdarzeni magicznym talentem, jednak muszą za swoje uzdolnienia zapłacić kalectwem. To książka o dorastaniu, przyjaźni i szukaniu drogi w świecie.
Cath Crowley „Graffiti moon”
Wielokrotnie nagradzana (6 prestiżowych nagród!), entuzjastycznie przyjęta przez czytelników powieść o szaleństwach młodości. Lucy jest zakochana w tajemniczym malarzu graffiti. Ed myślał, że zakochał się w Lucy, dopóki ta nie złamała mu nosa. Dylan kocha Daisy, ale obrzucanie jej jajami prawdopodobnie nie było najlepszym sposobem, by to okazać. Jazz i Leo powoli zbliżają się do siebie. Intensywne i pełne radości 24 godziny z życia czworga nastolatków u progu dorosłości, odkrywania, kim są i kim chcą być.
Do wygrania będą: Kroniki drugiego kręgu (oba tomy), Graffiti moon i Od dyktatury do demokracji i z powrotem
Napisz komentarz
Komentarze