Agnieszka Osiecka "Dzienniki 1954-1955"
Kolejny tom dzienników, bez którego nie sposób zrozumieć dziś poetki. Osiecka w latach 1954–1955 poznaje jednego z najważniejszych mężczyzn swojego życia, debiutuje w STS-ie i ma szansę wrócić na łono Związku Młodzieży Polskiej, ale nie obejdzie się bez ostrej oceny kolegów i koleżanek.
Ona – zawsze kilka kroków do przodu przed innymi. Rozwija swoje talenty i świetnie punktuje epokę.
Rok 1955 był przełomem w życiu Agnieszki Osieckiej, ale ona wówczas tego nie wiedziała. Owszem, co nieco przeczuwała, niczego jednak nie mogła wiedzieć na pewno. Znamienne, że notując wrażenia z ważnej wystawy w Zachęcie, przy obrazie „Zraniony stół” Fridy Kahlo postawiła dwa znaki zapytania.
Connilyn Cossette "Merit z Egiptu"
Kolejna powieść z serii "Na osi czasu" wydawnictwa Święty Wojciech.
Jeszcze nie tak dawno Merit, córka zamożnego egipskiego kupca, żyła w dostatku i beztrosce. Jej świat runął, gdy pogrążony w długach ojciec sprzedał ja w niewolę, by ratować resztę rodziny. Teraz Merit musi służyć kobiecie, która znajduje upodobanie w poniżaniu jej – do niedawna równej sobie. Kiedy potworne plagi pustoszą kraj, Merit staje przed niezwykle trudną decyzją: może zostać i narazić swoich bliskich na śmierć lub uciec – jak najdalej od wszystkiego, co zna i w co wierzy – z ludem, który oddaje cześć niewidzialnemu bogu. Hebrajczycy zamierzają bowiem opuścić Egipt, prowadzeni przez tajemniczego posłańca, Mojżesza.
W swym obiecującym debiucie Cossette każe nam spojrzeć na znaną historię biblijną z zupełnie nowej strony, opowiadając ją z perspektywy poganki, która ucieka z Egiptu razem z Hebrajczykami. Czytelnicy poczują strach paschalnej nocy, przejdą po dnie Morza Czerwonego, wspólnie z uciekinierami będą cierpieć głód i pragnienie na pustyni. Niezwykła dbałość o szczegóły i rozwinięte postaci dobrze wróżą kolejnym dziełom tej autorki – czytamy w recenzji Publishers Weekly.
Gervasio Posadas „Mentalista Hitlera”
Hiszpański dziennikarz José Ortega zostaje wysłany do Berlina, żeby relacjonować burzliwe wydarzenia polityczne toczące się w tym czasie w Niemczech. Poznaje tam jasnowidza Erika Jana Hanussena, który dzięki swoim przepowiedniom staje się jedną z największych gwiazd ówczesnego świata rozrywki i multimilionerem, a także, w wyniku zaskakującego splotu okoliczności, jednym z najważniejszych popleczników NSDAP oraz bliskim znajomym Goebbelsa, Göringa, a nawet samego Führera. Hanussen skrywa jednak tajemnicę, która może zaszkodzić jego pozycji w nowym towarzystwie, narazić na szwank reputację, a nawet zagrozić życiu…
Gervasio Posada jest Urugwajczykiem, autor powieści "El secreto del gazpacho" i "La venganza es dulce y además no engorda", nagrodzony Premio Sent Sovi w dziedzinie literatury gastronomicznej za Hoy caviar, mañana sardinas. Współpracuje z licznymi mediami, prowadzi internetowe warsztaty pisarskie na stronie Yoquieroescribir.com.
Jiří Hájíček „Rybia krew”
Autor jest utytułowanym czeskim pisarzem, urodził się w 1967 roku w Budziejowicach. Debiutował w latach 80. Wydając opowiadania, jego pierwsza powieść ukazała się w 2001 roku.
Po piętnastu latach spędzonych za granicą, Hana wraca do rodzinnej wioski na brzegu Wełtawy, gdzie dorastała marząc, że wyjdzie za mąż i zostanie nauczycielką w lokalnej szkole. Ale teraz, w 2008 roku, wszystko jest inne – prawie nikt już tu nie mieszka, a wkrótce na tym miejscu powstanie elektrownia jądrowa. Hana znajduje w sobie odwagę i determinację, by zostać i zadawać pytania o przeszłość...
Małgorzata Szejnert „Wyspa węży”
To opowieść o czarnej karcie polskiej historii wojennej – historia obozu dla polskich oficerów prowadzonego przez polskie władze. A także zupełnie nowe spojrzenia na historię II wojny światowej i nieznany dramat polskich oficerów i ich rodzin. Porządkując stare listy, Małgorzata Szejnert trafia na rodzinną zagadkę. W maju 1943 roku wuj Ignacy Raczkowski został pochowany na cmentarzu w Rothesay na wyspie Bute. Dlaczego w domu o tym nie mówiono? Czy jego obecność na wyspie mogła być czymś wstydliwym?
Szukając odpowiedzi, reporterka rusza w podróż śladami wuja – do londyńskich archiwów i do Szkocji. Stopniowo odkrywa kłopotliwy epizod drugiej wojny światowej: obóz odosobnienia dla polskich oficerów prowadzony przez polskie władze wojskowe.
Oficerowie mogli grać w brydża, chodzić na potańcówki i uczyć się angielskiego. Bomby nie spadały na Bute. Czasami widmowe wraki storpedowanych okrętów wpływające do zatoki, przypominały, że nie tak daleko stąd świat płonie. Ale odizolowanie na wyspie Polacy odczuwali jako ciężką i niezasłużoną karę.
Wyspa Węży to przełamująca schematy opowieść o wojnie, która częściej niż walką bywa wyczekiwaniem. Skrupulatnie odtwarzając wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat, Małgorzata Szejnert opowiada o naszej sile i bezsilności, o honorze i skazach na nim. A także o pamięci i niepamięci: osobistej, rodzinnej, zbiorowej. Przede wszystkim jednak kreśli nasz poruszająco aktualny, niepokojący portret własny.
Do wygrania będą: Mentalista Hitlera, Merit z Egiptu i Rybia krew
Napisz komentarz
Komentarze