Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:39
Reklama dogadać się w małżeństwie

Świat książkowego mola 17.03.2018

Nie wiem jak Wam, ale mnie ociągająca się wiosna i ciągłe zmiany pogody dają się we znaki. Dlatego na dzisiejsze popołudnie wybrałam książki, które łączy jedno słowo – optymizm. Żadnych thrillerów, kryminałów, trudnych rozliczeń z przeszłością – ot, rozrywka i trochę niezbędnej wiedzy. A także propozycje dla dzieci, w tym ciekawa gra planszowa.
Świat książkowego mola 17.03.2018

Fannie Flagg "Całe miasto o tym mówi"

Elmwood Springs w Missouri to zwykłe miasteczko jakich wiele w Ameryce. Coś dziwnego jednak dzieje się na lokalnym cmentarzu. Spokojne Łąki, tak nazywa się to miejsce, bynajmniej nie są spokojne... Zdziwicie się, ale wszystkie plotki, żarty i intrygi dotyczące mieszkańców Elmwood Springs tu właśnie mają swoje źródło!
A jest o czym rozprawiać. Miasteczko założył w 1889 roku szwedzki imigrant, Lordor Norstrom. Szybko dołączyli do niego inni przybysze z Europy, w tym wybrana dla niego przez… korespondencyjne biuro matrymonialne żona. Kolejne pokolenia pierwszych osadników przyczyniają się do rozwoju miejscowości, a my z uśmiechem i zadumą śledzimy ich perypetie rodzinne, kryzysy i sukcesy na tle ważnych wydarzeń, od pierwszej wojny światowej, przez walkę sufrażystek o prawo do głosowania, wielki kryzys, wynalezienie telegramu po lądowanie na Księżycu i narodziny technologii cyfrowej.
Tę ciepłą i wzruszającą opowieść o życiu, poczuciu wspólnoty i trwaniu, o tym, jak ważna jest rodzina i przyjaciele, Fannie Flagg snuje z typowym dla siebie humorem i serdecznością, przetykając ją prostymi życiowymi mądrościami, które są najlepszym antidotum na stresy i koszmary współczesności.

Agata Kołakowska "Pięć minut Raisy"

Raisa Hedwig korzysta z wczesnej pory, aby podlać ukochane róże w przydomowym ogrodzie. Zastanawia się, jak spędzi dzisiejszy dzień. Nie wie jeszcze, że wszystko potoczy się zupełnie inaczej, niż zaplanowała.
Magda Sajewicz, popularna dziennikarka stacji NTV zmierza do Bornego Sulinowa, by zrealizować wystrzałowy materiał, którego bohaterką będzie właśnie Raisa. Reporterka ma nadzieję, że będzie na miejscu przed innymi ekipami.
A wydarzenie jest nie byle jakie. Raisa Hedwig, według raportu WHO i Human Resources Institute, została ogłoszona najbardziej pechową osobą na świecie. Wszystkie media chcą dowiedzieć się u samego źródła, jak to jest przeżyć m.in. porażenie piorunem, katastrofę promu czy atak szaleńca w Madrycie. Starsza pani jest zaskoczona wizytą dziennikarki, ale już nie tak bardzo nadanym jej tytułem. Magdzie udaje się zdobyć wyłączność na wywiad z Raisą, tej zaś wraca nadzieja na odzyskanie utraconego spokoju. Jednak okazuje się, że sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Pani Hedwig otrzymuje list gratulacyjny od prezydenta z zaproszeniem do pałacu...
Ostra zazwyczaj dziennikarka, ujęta ciepłą osobowością Raisy, realizuje przychylny jej materiał, pokazując ją jako ofiarę wydarzeń losowych. Wkrótce dowiaduje się jednak o skrywanym przez nią epizodzie z życia, który stawia jej bohaterkę w nieco innym świetle. Magda Sajewicz ma swoje powody, aby chcieć dociec prawdy o pani Hedwig.

Jay Asher „Światło”

Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Gdy podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje Caleba, wszystko się zmienia.

Calebowi daleko do idealnego chłopaka. Kiedyś popełnił ogromny błąd, którego cenę wciąż płaci. Sierra potrafi w nim jednak zobaczyć coś więcej niż jego przeszłość i jest gotowa zrobić wszystko, by pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. Sierra i Caleb odkrywają coś, co może przezwyciężyć nieporozumienia, podejrzliwość i niechęć, które narastają wokół nich: prawdziwą miłość.

Alvaro Bilbao „Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców”

Autor jest doktorem psychologii, neuropsychologiem i ojcem trójki dzieci. Pracował w Johns Hopkins Hospital oraz w Kennedy Krieger Institute w Baltimore, a także współpracował z Międzynarodową Organizacją Zdrowia. Jego prace badawcze przyniosły mu liczne nagrody w dziedzinie psychologii i neurologii. Jest specjalistą od neuroplastyczności. Wiedzę na temat mózgu wykorzystuje w codziennej praktyce przy rehabilitacji intelektualnej osób po urazach, a także w działalności psychoterapeutycznej. W trakcie szkoleń i seminariów dla rodziców doktor Bilbao niezmiennie przekonuje, że wiedza na temat dziecięcego mózgu może znacząco pomóc w budowaniu głębokich i satysfakcjonujących relacji między rodzicami i dziećmi.

Dorota Kassjanowicz „Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!”

Czym jest sen? To fascynująca przygoda! Tylko w nim można fruwać wysoko nad dachami albo drzewami, pływać na statku piratów lub lądować na nieodkrytej dotąd planecie… Śpiąc, zyskujesz wielką moc, która przydaje się kolejnego dnia. A kim będziesz, jak się obudzisz?
Jedenaście wierszyków tworzących wyliczankę przed snem – dla śpiochów i nieśpiochów, dla dzieci, żabek, a nawet guzików – opowiada o tym, jak przyjemnie jest spać i śnić.
Dorota Kassjanowicz – autorka książek dla dzieci. Laureatka głównej nagrody IBBY „Książka roku 2014” za powieść Cześć, wilki!, która znalazła się na prestiżowej liście „Białe Kruki/The White Ravens” 2015. Jako dziecko zasypiała, licząc, że następnego dnia wydarzy się coś naprawdę niezwykłego.
Gosia Herba – współpracuje z magazynami i wydawnictwami z całego świata. Ilustratorka i współautorka komiksu Fertility oraz książki dla dzieci Słoń na Księżycu, autorka ilustracji do wierszy Jerzego Ficowskiego i Stanisława Grochowiaka. Jako dziecko zasypiała, licząc na to, że obudzi się jako fabrykantka słodyczy.

Renata Kijowska „Kuba niedźwiedź. Historie z gawry”

Choć mama ostrzegała, że ludzie mogą być niebezpieczni, niedźwiadek Kuba nie może powstrzymać ciekawości. Wraz z bratem Beniem buszuje po lesie w poszukiwaniu przygód i… kuszących przekąsek. Towarzyszą im narwana wiewióra zwana Wiórą i nowy kolega, lis Staszek. Zwierzaki są gotowe nawet włamać się do samochodu, by spróbować pysznych batonów i zapomnianych ogryzków jabłek. Do czego doprowadzi ich spotkanie z ludźmi? Jaka kara grozi za niedźwiedzie wybryki?… Autorka od dziecka chciała zostać niedźwiedziologiem, i to takim z prawdziwego zdarzenia! Ale los i życiowe drogi sprawiły, że została uznaną dziennikarką. Jednak jej miłość do niedźwiedzi nie przeminęła. Z potrzeby serca, zainspirowana reportażami o zwyczajach niedźwiedzi, a także ze względu na czytelnicze potrzeby swoich dwóch synów – spragnionych opowieści z pazurem – napisała taką oto przepiękną książkę.

Gra planszowa "Buuu"

Na pudełku napisano, że to produkt dla 2-6 graczy, w wieku od 7 lat, czas rozgrywki ok. 30 minut. Pudełko zawiera 9 kafelków zamku, 15 żetonów gości, jednego ducha, 6 kafelków ścian, żetony specjalne, stronę z zapadnią i osiem elementów ramki określającej granice zamku. Brzmi intrygująco? Celem zabawy jest nastraszenie gości, którzy wtargnęli do naszego zamku. Jak grać? Opisują to autorzy bloga Młody giercownik. - Pierwszy kafel układamy w lewym górnym rogu przy jaśniejszej baszcie, kolejne już losowo. Żetony na kafelkach narożnych, ducha w jednej z komnat w centrum. Żetony śmiałków segregujemy według rosnącej numeracji, ograniczamy ich liczbę względem ilości osób biorących udział w zabawie. Na każdej główce na odwrocie żetonu pokazano 4 miejsca, w których możemy ustawić krążek.  Zapadnie to przejścia, pomiędzy którymi możemy poruszać się swobodnie, a miejsca przemiany to żetony, które zmieniają barwę ścian, przez które przechodzimy. Co dalej – o tym przekonają się osoby, które sięgną po grę.

Do wygrania będą: Światło, Raz, dwa trzy, zaśnij ty i Pięć minut Raisy

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama
Reklama