Widz decyduje o tym, co ogląda w spektaklu "Golem"
Scena jest widownią a widownia sceną. Zapraszamy do Teatru Żydowskiego na spektakl "Golem". Po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku”, jest to trzecia część tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. To bardzo nietypowe przedstawienie. W dowolnym momencie można wyjść i wejść. Bardzo nowoczesny przekaz i bardzo interesujący. "Golem to może być punkt wyjścia do rozważań o człowieku. Tym razem legenda „Golema” będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu. Legenda o Golemie, sztucznym człowieku, jest jedną z najstarszych z tradycji żydowskiej. Od lat przenika różne kultury i nadaje nowe sensy. Do przestrzeni „Golema” można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. Spektakl jest otwarty dla publiczności przez kilka godzin i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, ile trwa spektakl i które fragmenty historii chcą zobaczyć. Przedstawienie nie ma wyznaczonego początku ani końca, podział na scenę i widownię nie istnieje. Każdy widz może swobodnie podążać za akcją i wybierać, które fragmenty historii obejrzy, może też wracać, aby odkryć nowe dla siebie wątki. Sam decydujesz, jaki będzie twój „Golem”.
Jak wiele figura sztucznego człowieka mówi o nas samych? Jak silnym jest elementem zbiorowej wyobraźni? Czy jest projektem marzeń o dorównaniu Bogu? Golem jest figurą, która jednocześnie zwiastuje katastrofę i nadchodzące po niej oczyszczenie. Sztuczny człowiek jest lustrem, w którym przegląda się nasze człowieczeństwo i nasza pamięć. „Golem” po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku” jest trzecią częścią tryptyku realizowaną przez twórców w Teatrze Żydowskim.
W spektaklu wykorzystano fragmenty:
„Kaspar” Petera Handke, tłum. Grzegorz Sinko
„1945 Wojna i pokój” Małgorzaty Grzebałkowskiej
„Golem” Halperna Lejwika, tłum. Olek Mincer
Historie z tomów „Dzieci Holocaustu mówią” – „Turkowice” Adama Pruszkowskiego, „Mała szmuglerka” Jadwigi Kotowskiej, „Szafa świętej Moniki” Andrzeja Czajkowskiego, „Bałam się tylko mamy” Haliny Szostkiewicz i „Dziewczynka, która nie płakała” Margarity Turkow
foto. Magda Hueckel
-
Grażyna Bolimowska-Gajda
-
22.04.2018 10:15
(aktualizacja 13.08.2023 20:34)
Hanna Pałuba wicedyrektor Teatru Żydowskiego i Centrum Kultury Jidysz w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o spektaklu "Golem"
Data dodania:
22.04.2018 10:15
Napisz komentarz
Komentarze
Napisz komentarz
Komentarze