– Organizując ten konkurs chcemy wykształcać w młodych ludziach dobre nawyki i nauczyć ich troski o środowisko naturalne. Okazuje się, że połączenie dobrej zabawy z odrobiną rywalizacji i szczytną ideą przynosi świetne rezultaty. Patrząc na efekty myślę, że to dobry sposób na dotarcie do najmłodszych mieszkańców naszego województwa – mówi Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w UMWM.
Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Mazowsza do selektywnego zbierania surowców wtórnych oraz uświadomienie im jak ważny wpływ na kształtowanie środowiska naturalnego ma ich zachowanie. Udział w konkursie to także praktyczna nauka o tym, jak można wykorzystywać oraz segregować odpady. Młodzi mieszkańcy Mazowsza dowiadują się też, że przetwarzając makulaturę chronimy przede wszystkim drzewa i lasy przed wycinką, a jedna tona papieru to aż 17 drzew.
Tegoroczna edycja konkursu trwała od 3 grudnia 2018 r. do 1 kwietnia br. Zadaniem uczestników było zebranie w tym czasie jak największej ilości makulatury i butelek PET oraz przekazanie ich do punktów zbiórki. Swoje osiągnięcia przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich oraz gimnazjaliści z Mazowsza potwierdzali w raportach z przebiegu zbiórki i potwierdzeniu przekazanych surowców wtórnych.
W rywalizacji wzięło udział ponad 12 tysięcy dzieci z 96 przedszkoli i szkół z całego Mazowsza. Rywalizacja podzielona była na sześć kategorii wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe z liczbą uczniów do 100, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 101 do 200, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 201 do 400, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 401 powyżej oraz szkoły średnie.
Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono 18 laureatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danej kategorii. Każdy z nich otrzymał dyplom oraz nagrody rzeczowe m.in.: oczyszczacze powietrza z filtrem, zestawy elementów magnetycznych do doświadczeń i zabaw, dyski sensoryczne dla przedszkoli, zestawy do badania powietrza dla szkół, zestawy obwodów elektrycznych, kompasy, książki oraz pomoce dydaktyczne, np. plansze ścienne – pierwsza pomoc w zagrożeniu życia. Oprócz tego wszyscy finaliści wzięli udział w wykładzie naukowym na temat robotyki i technologii XXI wieku Robo-Eksperymentarium.
Poza tym w audycji:
- Olbrzymie zainteresowanie programami wsparcia samorządu województwa
- Zarząd województwa z absolutorium i wotum zaufania
7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.
Napisz komentarz
Komentarze