Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:23
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Audycje

Julia Hantulik - czy na miłość może być za późno?
Julia Hantulik - czy na miłość może być za późno?

Dokładnie 5 lat temu napisała pierwsze zdanie opowiadania, które później publikowała na Wattpadzie. Dwa lata temu otrzymała propozycję wydawniczą i bardzo długo zastanawiała się, co powinna zrobić. I stało się, jej debiutancka książka właśnie ukazała się - "Jeszcze kiedyś zatańczymy". O tym, jak pracowała nad swoją pierwszą powieścią w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą Rozpoczyna się najdłuższe lato ich życia – parne, leniwe, nieco szalone. Ostatnie lato przed wielkimi zmianami, przed chwilą, gdy będą musieli powiedzieć sobie: „Do zobaczenia… być może”. ……………………. Paczka przyjaciół z Końca, miejsca za ostatnim przystankiem podmiejskiego autobusu, postanawia wykorzystać ten czas jak najlepiej. Każde z nich ma inne plany, inne marzenia i inne strachy. Każde musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej… i nie każde jest gotowe, by to zrobić. Wśród nich są Alicja i Mateo. Ona wydaje się być wyrwana z musicalu – rozśpiewana, roztańczona, chciałaby żyć pełnią życia. On, stojąc w cieniu, obserwuje ją z uśmiechem i pilnuje, by nic złego się nie stało. Na początku lata Alicja i Mateo to tylko przyjaciele. Dwie osoby z tej samej paczki, które spędziły ze sobą niemal całe życie. Jednak pewna noc zmienia wszystko – imprezowe szaleństwo sprawia, że tych dwoje nagle spogląda na siebie inaczej. Mateo obiecuje Alicji, że jeszcze kiedyś z nią zatańczy. Ale czy jedno lato wystarczy, żeby zrozumieć swoje uczucia? Czy nie jest za późno, żeby się w sobie zakochać?

15.09.2024 10:46    1
Opowiadam swoją historię, która może być historią każdego
Opowiadam swoją historię, która może być historią każdego

Andrey Pronoza wokalista zespołu Quiet Sirens. To warszawski muzyczny projekt art-rockowy, który istnieje od 2020 roku. Założony przez trio doświadczonych muzyków: Michała Świtalskiego (gitara basowa), Jakuba Długokęckiego (perkusja) i Andreya Pronoza (Andy Gracefall) (śpiew, gitara). W krótkim czasie zespół poszerzył skład kolejnych instrumentalistów, Władka Janickiego (saksofon, klawisze) oraz Tomka Remiszewskiego (gitara prowadząca). Znacząca rolę odgrywa producent muzyczny, z którym zespół regularnie pracuje – Paweł Cieslak/ Hasselhoff Studio (odpowiedzialny za produkcję dokonań Ralph Kaminski, Coma, Rogucki, Ted Nemeth etc). Warstwą liryczną zajmuje się Andy, natomiast strona muzyczna to wynik wspólnego procesu twórczego wszystkich muzyków. pierwszy, debiutancki album zespołu to Story of No Reverse jest albumem koncepcyjnym, napisanym w formie książki. 12 utworów połączyliśmy ze sobą interludiami – rozmowami głównego bohatera-dziecka rozmawiającego ze sobą samym jako dorosłym. Ten dorosły rozmówca pomaga dziecku określić prawidłową drogę, doradza jak żeglować przez życie, jak podążać za głosem serca i wreszcie, jak stawiać nowe kroki, by nigdy więcej nie być dla siebie obcym. W nagraniach partii dialogowych wziął udział syn Andy’ego, co jeszcze bardziej podkreśla osobisty charakter opowieści Andy’ego jako autora wszystkich tekstów. Doświadczając ogromnych zmian w swoim życiu osobistym, Andy przez swoje teksty mówi, że z jego perspektywy ten album zamyka pewien rozdział jego życia. Mając za sobą doświadczenie psychoterapeutyczne widzi swoje życie w szerszej perspektywie, co odzwierciedlają metafory, którymi posługuje się w swoich tekstach. Zespół występuje na żywo w różnych miastach w Polsce. Każdy występ Quiet Sirens to połączenie muzyki, obrazu, tańca, i przekazu Andy’ego. Styl prezentowany przez Quiet Sirens zdefiniowany jako art-rock jest pretekstem do opowiedzenia historii, wciąga słuchacza swoimi metaforami do poszukiwania równoległych znaczeń, uruchamia wyobraźnię i rezonuje emocjonalnie dokładnie tak, jak podczas czytania ekscytującej powieści.

08.09.2024 13:03
Ruchome obrazy na artystycznym głodzie
Ruchome obrazy na artystycznym głodzie

Kampinos dzięki nim znalazł się na muzycznej mapie Polski. Damian Starus i Błażej Stecko z zespołu "Ruchome obrazy" zapraszają na koncert Chutoralia - sobota 14 września godz. 17 00. Czarci Chutor Komorów.

08.09.2024 11:11    1
Podróż sentymentalna do Sochaczewa
Podróż sentymentalna do Sochaczewa

Joanna Chaba - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, trenerka wokalna śpiewu rozrywkowego. Twórczyni i właścicielka WokArtysta - studio dla wokalistów, a w tym projektu mentoringowego "Rozwój Osobisty Wokalisty". Wykładowca śpiewu w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Dziś o singlu “I Wanna Love Forever”, który jest zapowiedzią całego albumu “Awakened”. Na razie prezentuje dwa utwory ze swojej płyty, ten drugi to "Rozmowa Dusz”, kolejny singiel ukaże się jesienią. Urodziła się w Łowiczu, a lata dzieciństwa spędziła w miejscowości - Kocierzew - otoczona muzyką i sztuką ludową. To tam z babcią chodziła na próby i koncerty kościelnego chóru, a następnie zaczęła śpiewać w przedszkolnym zespole „Kociaki”. Na scenie zadebiutowała jako 6 latka na Festiwalu Piosenki Angielskiej, gdzie została wyróżniona. Edukację muzyczną rozpoczęła w 1996r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Sochaczewie w klasie fletu i saksofonu, potem na zajęciach z piosenki klasycznej. W 2009 r. ukończyła specjalizację medialną na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, broniąc prace naukowe w Instytucie Kultury Polskiej. W 2014r. została absolwentką wydziału wokalnego Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Jest Laureatką Nagród na Ogólnopolskich Festiwalach Piosenki Kabaretowej, m. in. I Nagrody na „Konkursie Piosenki Kabaretowej im. Jeremiego Przybory” SDK, Nagrody Specjalnej od rodziny Jeremiego Przybory na XI „Stacji Kutno”, I Nagrody w Konkursie „Piosenka jest dobra na wszystko” OKO. Śpiewała jako solistka, chórzystka w wielu projektach muzycznych, m. in. : z Autorską Szkołą Musicalową Macieja Pawłowskiego, z Magdaleną Ptaszyńską, z Teatrem Polskiego Radia i Krzysztofem Ścierańskim, z Brianem Fentress’em i TFE singers, JNR Robinsonem oraz z zespołem NoVela. Wyreżyserowała i wystąpiła w spektaklu muzycznym z piosenkami francuskimi „Opowieści Paryskie”. Wiedzę i inspiracje czerpie bezpośrednio od Mistrzów, jak również poprzez podróże i obserwację świata. Na bazie zdobytej wiedzy i doświadczeń w 2012r. stworzyła własną przestrzeń artystyczną - WokArt Studio, a w nim wiele projektów muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2015r. prowadząc warsztaty wokalne dla mieszkańców Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu na Kaukazie w ramach „One Caucasus Festival” rozpoczęła międzynarodową działalność artystyczną. Z warsztatami wokalnymi odwiedziła także Meksyk, Martynikę oraz Tunezję. LINKI YT https://www.youtube.com/@joannachaba IG https://instagram.com/joannachaba_official?igshid=OGQ5ZDc2ODk2ZA== FB https://www.facebook.com/wokartstudio WWW www.wokartstudio.com TT https://www.tiktok.com/@joannachaba_official?_t=8nWenYHOfwW&_r=1 https://distrokid.com/hyperfollow/joannachaba/i-wanna-love-forever https://open.spotify.com/artist/6atpFOINWJR7TpYZKUc9C1? si=xf6jDVWSSCy127VKEOE2qA

25.08.2024 11:44
Tak - to jest pikantna baśń dla dużych dziewczyn
Tak - to jest pikantna baśń dla dużych dziewczyn

Katarzyna Fiołek w pewnym momencie uznała, że czas by "wzięła pióro do ręki" i uzupełniła lukę w tzw. literaturze obyczajowej. Dosyć cierpienia i dramatów pora na coś zdecydowanie lżejszego, pogodnego, radosnego! A czemu przy okazji nie uchylić lekko drzwi od sypialni? Jest z wykształcenia polonistką i filmoznawczynią. Pisze baśnie dla dużych dziewczyn. Książki-kocyki na piątkowe wieczory, na leżak na plażę i na leniwe popołudnia z kotem na kolanach. Zawsze ma ochotę na kawę i fascynuje ją język nastolatków. Co dzieje się po tym, kiedy rzucasz wszystko i wyjeżdżasz w Bieszczady? Na początku możesz walnąć pudełkiem maślanych ciastek w łeb gburowatego i przystojnego kowboja. Kowboja prosto z Bieszczad. I po sielankowej wizji, i po ciastkach, które były naprawdę niezłe. Karolina ma 22 lata, kocha gotować i robić zdjęcia, a najbardziej żałuje tego, że w dzieciństwie sporo ją ominęło, bo musiała być „tą odpowiedzialną”. Dlatego postanawia rzucić swoją pierwszą pracę w korporacji, zwolnić tempo życia i posmakować beztroski. W końcu musi zaliczyć spanie pod namiotem, jazdę konną i parę innych rzeczy ze swojej bucket list. Pensjonat w sercu Bieszczad, który akurat szuka kogoś do prowadzenia social mediów i kuchni wydaje się miejscem idealnym. Zdecydowanie mniej idealny jest Maciej, jego współwłaściciel, który ma silną alergie na dziewczyny ze stolicy, zwłaszcza te, które celują w niego aparatem. Czy Maciej odpuści wreszcie Karolinie? Czy Karolina rozliczy się z przeszłością i uwierzy, że może ją spotkać coś dobrego? Pikantna baśń dla dużych dziewczyn, nie tylko dla tych zakochanych w Bieszczadach.

18.08.2024 12:32
Emanuel Zimny - w wielu dyscyplinach sportowych odstajemy od świata
Emanuel Zimny - w wielu dyscyplinach sportowych odstajemy od świata

Emanuel Zimny nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 7 i w Z.S. im. Iwaszkiewicza. Czynny zawodnik w kategorii Masters. Trener. Miłośnik sportu. Zajmuje się głównie lekkoatletyką, związany z Klubem Maratończyka Aktywni Sochaczew. - Nie spodziewałem się, że Polacy zdobędą więcej medali obstawił 10. I tak się stało -zdobyliśmy 10 - mówi Emanuel Zimny. Trzeba zaczynać od sportu szkolnego.

18.08.2024 11:10    1
Change, czyli czas na zmiany
Change, czyli czas na zmiany

Lesław Kaznowski (kaznowski) – polski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor muzyki filmowej oraz muzyki użytkowej do mediów. Autor oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmów, reklam i kampanii społecznych oraz eventów. W latach 2008 – 2020 współzałożyciel, kompozytor i perkusista zespołu Animators, z którym wydał 3 płyty. W jego muzyce słychać wpływy rockowe, elektronikę oraz elementy muzyki klasycznej. Na co dzień tworzy także nagradzane dokumentalne i reportażowe formy filmowe oraz reklamy i teledyski, pracując jako reżyser i autor zdjęć. Lesław Kaznowski (kaznowski) – polski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor muzyki filmowej oraz muzyki użytkowej do mediów. Autor oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmów, reklam i kampanii społecznych oraz eventów. W latach 2008 – 2020 współzałożyciel, kompozytor i perkusista zespołu Animators, z którym wydał 3 płyty.EP „Change” to nowy rozdział w twórczości Lesława Kaznowskiego. To 4 utwory traktujące o tym jedynym, pewnym elemencie naszego życia – o zmianie. To także pierwszy solowy album rockowy artysty, dotychczas występującego przede wszystkim w zespołach, który zapowiada dalsze prace nad nowymi solowymi kompozycjami. EP „Change” to także zmiana dla samego autora – dotychczas ubrany w formę brzmień fortepianu i instrumentów klasycznych, wraca do tego, w czym czuje się najlepiej - do rockowych korzeni. Do muzyki, która ukształtowała go jako artystę. Uważam, że muzyka rockowa ma jeszcze dzisiaj sporo do powiedzenia. Żyjemy w niepewnych czasach jaskrawych emocji, w ciągłej niepewności, biegu i tymczasowości. Jest miejsce dla pełnokrwistej, komentującej muzyki, dla furii przesteru, nieskończoności wybrzmień syntezatorów i mocnego uderzenia bębnów. Sam potrzebuję ukojenia w mocy muzyki rockowej, wierzę głęboko, że takich jak ja jest więcej – uważa Kaznowski. Change to EPka stworzona również w bardzo ważnym czasie dla mnie. Ta zmiana dotyczy nie tylko kierunku artystycznego, ale przede wszystkim tego, co działo w moim w życiu. To osobiste krótkie cztery opowieści, które zakończone są utworem innym niż reszta materiału: słonecznym, radosnym i ciepłym. Bo w końcu to ciepło na nas czeka. Czułem ogromną potrzebę przekazania pewnych zahibernowanych emocji, które czekały tylko na możliwość wydobycia się i przeformowania na dźwięk, brzmienie, melodię. To ważny dla mnie mini album, bo wyprodukowałem go samodzielnie – podsumowuje Kaznowski.

11.08.2024 13:06
Zawsze nasze życie może się niespodziewanie odmienić
Zawsze nasze życie może się niespodziewanie odmienić

Katarzyna Ryrych - pisarka, malarka, tłumaczka z języka angielskiego (ze specjalizacją militarną!). Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji Zapiski pewnej hipiski. Od tamtej pory wydała kilkanaście książek dla młodzieży i dorosłych. Mieszka w Krakowie. Maluje, gra na wiolonczeli i fortepianie. Kocha zwierzęta, podróże i dobre książki. Dziś m.in. o trzecim tomie sagi: Kobiety z rodziny Wierzbickich. Czerwona pełnia. To miał być tom ostatni, ale czytelnicy są mocno niezadowoleni z faktu, że autorka kończy swoją sagę i może im ulegnie? w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o tym, jak historie rodzinne wpłynęły na kształt jej powieści.

11.08.2024 10:49
Jak Juliusz Machulski uwiódł publiczność?
Jak Juliusz Machulski uwiódł publiczność?

Juliusz Machulski - znakomity reżyser, scenarzysta, producent, pisarz. Vabank, Vabank II, czyli riposta, Kiler, Seksmisja, Kingsajz, Vinci, Deja vu, Volta, Szwadron, Pieniądze to nie wszystko - to tytuły tych najbardziej znanych filmów. Czasy się zmieniły, ale nie narzekam - mówi Juliusz Machulski w rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą. Planuje drugą część filmu "Vinci"- zdjęcia rozpoczną się jeszcze w wakacje, pod koniec sierpnia.

04.08.2024 13:16
Zwyczajni bohaterowie powstania warszawskiego
Zwyczajni bohaterowie powstania warszawskiego

Agnieszka Cubała – pisarka, pasjonatka historii powstania warszawskiego. „Zwyczajni 44”. Ludność cywilna w powstaniu warszawskim to jej najnowsza książka. Dlaczego tym zwyczajnym poświęciła swoją książkę? Kogo powinniśmy nazywać uczestnikami powstania warszawskiego: czy tylko żołnierzy, czy także wspierających ich cywilów, a może nawet tych, którzy po prostu starali się przeżyć w walczącej i płonącej stolicy? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w rozmowie autorki z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

04.08.2024 11:23
Pięć byłych żon i teściowa z piekła rodem
Pięć byłych żon i teściowa z piekła rodem

Iwona Banach o swojej najnowszej komedii kryminalnej "Śmierć żonokrążcy". Pięć byłych żon na urodzinach u teściowej z piekła rodem? To nie może skończyć się dobrze. Walter Pacholec z bycia żonatym uczynił nieźle prosperujący interes. Fortuna i moc w lędźwiach zdawały się być gwarancją powodzenia, ale coś poszło nie tak. Kto zabił Waltera? Czy pieniądze to wystarczający motyw? Dwoje policjantów, Bella Głąb i Miłosz Kapusta usiłuje rozwikłać zagadkę jego tajemniczej śmierci. Niestety śledztwo komplikuje nagła śmierć jednej z byłych żon… Jestem tłumaczką, nauczycielką, mamą dorosłej niepełnosprawnej dziewczynki, pożeraczką książek, szydełkoholiczką i straszną bałaganiarą. Interesuje mnie dosłownie wszystko (no, może poza ekonomią i motoryzacją). Szczególnie kreatywna bywam w kuchni, choć rodzina twierdzi, że do moich obiadów zamiast solniczki należałoby dołączać gaśnicę (występujący w powieści pikantny sataraż nauczył mnie przyrządzać tata). Nie jestem aż tak roztargniona jak Regi, ale potrafiłabym schować masło do piekarnika, a kota do lodówki (gdyby nie to, że koty to zwierzęta przytomne i głośno protestują).

28.07.2024 12:39    1
Nasza muzyka zmienia się wraz z nami
Nasza muzyka zmienia się wraz z nami

Kasia Biesaga z zespołu OREADA poza piosenkami z pierwszej płyty zespołu prezentuje również najnowszy singiel zapowiadający kolejną płytę - Nowy dzień. Oreada to sześcioosobowa grupa muzyczna, która powstała w 2016 roku w Moszczenicy (powiat piotrkowski, województwo łódzkie). Swoją twórczość muzycy nazywają FolkOFFem, ponieważ ich autorskie kompozycje to spotkanie muzycznej alternatywy z szeroko pojętą tradycją. Choć istotną rolę w kreowaniu brzmieniowej panoramy odgrywają tu skrzypce, mandolina, akordeon czy flety, rezultat końcowy wymyka się prostym klasyfikacjom, bo ściśle splata się z elementami rocka, funku, ambitnego popu, jazzu, reggae czy nawet piosenki poetyckiej. Wokalistka, w zależności od kontekstu, potrafi użyć białego głosu, ale i zabrzmieć jak jazzowa diva. To spotkanie różnych światów słychać także w tekstach, w których słowiańskie stwory z ludowych wierzeń sąsiadują z refleksjami na temat relacji człowieka z Matką Naturą, a pogańskie zwyczaje i zabobony stanowią integralną część życia współczesnego mieszkańca kraju nad Wisłą. Zespół OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, m. in. zwycięzca Soundedit Spotlight 2019 oraz przeglądów: "Piosenkarnia" 2017, YAPA 2017, Bazuna 2016, Nocnik 2016. Na swoim koncie ma epkę (2017 r.) oraz płytę długogrającą pt. "Mówili mi ludzie" (Łódzka Płyta Roku 2020), a także prawie 200 koncertów. Grupa wystąpiła m. in. na Festivalu v ulicích w Czechach, Slot Art Festival, Międzynarodowym Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, Debich Studio Radia Łódź czy Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Spotkać można ją było na wielu festiwalach, podczas których na jednej scenie występowała przed artystami takimi, jak: Enej, Wilki, Piersi, Future Folk, Neoklez, Andrzej Sikorowski, Carrantuohill, U Studni czy Kapela Hanki Wójciak.

28.07.2024 11:24
DRYLLKA i Austee Fox - duet  wyjątkowy
DRYLLKA i Austee Fox - duet wyjątkowy

DRYLLKA, a właściwie Marta Dryll urodziła się i wychowała na warszawskiej Pradze Północ -, która, jak mówi, w dużym stopniu ją ukształtowała. - Muzyka to całe moje życie i nie chodzi o to, by za wszelką cenę być sławnym, ale by robić to, co się kocha i potrafi. Rozwija się dwutorowo - z muzyki żyje, ale również realizuje swoje autorskie projekty i pomysły, a tych jej nie brakuje. Wokalistka jest obdarzona ciemną barwą głosu. Ćwierćfinalistka IV edycji The Voice of Poland. Komponuje, produkuje, gra na instrumentach oraz działa jako wokalistka sesyjna. W roku 2017 jej kompozycja Never Forget you znalazła się na składance wytwórni Kayax. Przez 8 lat współpracowała z Marią Sadowską, jako chórzystka. Na koncertach Marii wielokrotnie prezentowała swój solowy materiał. Współpracowała i występowała na jednej scenie m.in. z: Natalią Nykiel, Pawłem Domagałą, Kasią Cerekwicką, Nataszą Urbańską, Anią Karwan, Urszulą Dudziak, Haliną Mlynkową, Marcinem Maciejczakiem i wieloma innymi. Austee Fox, właściwie Kamil Kukla - pełen pomysłów i młodzieńczej otwartości. Zadebiutował w 2020 roku piosenką “Fallin”, która otworzyła mu drogę do dalszych działań. W 2021 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie 2track za rework piosenki “Odnowa” z repertuaru Jareckiego, pokazując tym samym swoją wszechstronność muzyczną. Produkuje, komponuje, miksuje dla innych twórców, a także od wielu lat jest cenionym perkusistą, który doszkalał swoje umiejętności w prestiżowym The Collective School of Music w Nowym Jorku. Ma na swoim koncie współpracę z m.in.: Margaret, Ania Rusowicz, Marina Łuczenko, Dawid Kwiatkowski, Sound’n’Grace, Mrozu i wielu innych. Na stałe od 8 lat związany z zespołem Blue Cafe. „Zrobię To Pierwsza”: „Piosenka opowiada o tym, że aby zacząć nowy rozdział, należy zostawić w tyle wszystko to, co już było i skupić się na tym co tu i teraz. Ja kilka takich zamkniętych rozdziałów mam już za sobą, a tym singlem otwieram kolejny”- mówi DRYLLKA „Nie Zapraszam”: “Chciałbym, żeby tekst piosenki mógł być interpretowany na różne sposoby. Dla mnie osobiście to opowieść, między innymi o trudnej relacji, która jest okrutna dla obu stron. Dlaczego pomimo bólu, tak ciężko jest się rozstać oraz uchronić głowę przed nocnymi gonitwami myśli Naszych projekcji?” - Austee Fox. “Piosenka opowiada o mrocznej stronie nocy, czyli momencie kiedy po całym dniu zostajemy sami ze sobą. Każdy z nas miał kiedyś taką chwilę, gdy natrętne myśli powracają i nie mamy na nie żadnego wpływu. Mogą to być myśli o kimś, mogą to być zmartwienia, które nawiedzają nas w snach. Z taką myślą pisałam ten tekst.” - mówi DRYLLKA.

21.07.2024 13:07
Złombol to stan umysłu
Złombol to stan umysłu

Paweł Przedpełski z Bondar Team Teresin o kolejnej edycji Złombolu - to rajd charytatywny, jego uczestnicy zbierają pieniądze na domy dziecka. Dla Pawła to 11 rajd i gotów jest na kolejne, ponieważ, jak mówi, droga łączy.

21.07.2024 11:32
Hedone, znaczy Rozkosz
Hedone, znaczy Rozkosz

Maciej Werk – lider zespołu HEDONE dziś prezentuje najnowszy album grupy „600 lat samotności”. Założyciel kapeli, muzyk jest w niej zarówno kompozytorem, autorem tekstów jak i producentem muzycznym. „600 Lat Samotności” to piąty album i pierwsze zarazem w pełni polskojęzyczne wydawnictwo Hedone, następca wydanego 31 grudnia 2020 roku, znakomicie przyjętego albumu „2020”. Maciej Werk: “To płyta o przemijaniu, odchodzeniu, zmęczeniu otaczającym światem, ale z drugiej strony też o nadziei i poszukiwaniu radości życia”. ………. Album dostępny na wszystkich platformach streamingowych: https://adm.ffm.to/600lat Album powstał z pomocą Marcina Borsa, jednego z najbardziej zapracowanych polskich producentów. „600 lat samotności” ukaże się na CD i LP nakładem labela New Sun – odłamu GAD Records. Hedone powstało na początku lat 90. w Łodzi. Zespół należy do grona najbardziej nowatorskich, niepoddających się zaszufladkowaniu formacji. Można śmiało stwierdzić, stanowi niezwykle wartościowy, wręcz nieodłączny już element polskiej sceny muzycznej ostatnich czterech dekad. Po piętnastu latach milczenia Hedone powróciło z nowym albumem „2020”, który ukazał się 31 grudnia 2020. Maciej Werk nagrywa płyty rzadko, ale gdy wchodzi do studia to oznacza, że ma coś ważnego do powiedzenia. Tak samo jest wypadku „600 Lat Samotności”. "Pomysł na tę płytę pojawił się w zeszłym roku, kiedy Łódź obchodziła 600-lecie. Taki abstrakcyjny tytuł był impresją chwili. Uznałem, że jakoś się łączy z całym tym pompatycznym obchodzeniem święta miasta, z którego Hedone pochodzi. Lubię zapożyczenia, interpolacje, sampling, cytaty. Płyta składa się z opowieści o śmierci, które zainspirowane były potrzebą opowiedzenia o żałobie i trudnych chwilach, ale też o nadziei i poszukiwaniu sensu i radości życia. Ja żartobliwie nazywam to, co teraz gramy “muzyką dla dorosłych”. Takiej muzyki brakuje w naszym kraju. Jest to płyta pierwsza w historii Hedone całkowicie po polsku i to właśnie było dla mnie największym wyzwaniem, żeby napisać teksty, z których jestem swoją drogą bardzo zadowolony" - mówi Maciej Werk Po wydaniu „2020” zespół zagrał koncerty m.in na Festiwalach Castle Party (2021 r.), Jarocin (2022 r.), Opole Alternatywa (2022 r.), Summer Dying Loud (2022 r.), Łódź Summer Festiwal (2023 r.) i wiele innych. W roku 2022 nakładem GAD Records ukazała się długo wyczekiwana reedycja debiutanckiego albumu „Werk” (1994 r.). Premiera nowego albumu zbiega się z koncertem na tegorocznym, jubileuszowym Festiwalu Castle Party w dniu 12 lipca.

14.07.2024 13:09
Mroczna strona modelingu według Evy Minge
Mroczna strona modelingu według Evy Minge

Eva Minge - jedna z najbardziej znanych na świecie polskich projektantek mody. Jednocześnie pisarka i malarka. Jej kolekcje prezentowane były na pokazach w Mediolanie, Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, Montrealu, Moskwie czy Dubaju. W 2003 roku jako jedyna projektantka z Polski zaprezentowała swoją kolekcję na słynnych Schodach Hiszpańskich w Rzymie podczas Donna sotto le stelle. W 2022 roku zadebiutowała powieścią „Gra w ludzi”. Dziś mamy jej najnowszą powieść „Agencja”.

14.07.2024 10:42
Czy duża różnica wieku jest przeszkodą dla miłości?
Czy duża różnica wieku jest przeszkodą dla miłości?

Anna Matusiak - dziennikarka. Prezenterka radiowa i telewizyjna. Lektorka. Specjalistka ds. PR ((była rzecznik Najwyższej Izby Kontroli, szef wydziałów prasowych różnych instytucji, dyrektor PR w wydawnictwie książkowym) Wykładowczyni dziennikarstwa, felietonistka, pisarka, autorka 11 książek, trenerka wystąpień publicznych, towarzyszka „zmiany” - pracuje z kobietami nad odwagą w dążeniu do nowego JA, nad tym by zacząć od nowa, bo czasami warto. Wraz z mężem tworzy STUDIO SYTA - przestrzeń podcastową, lektorską, produkcyjną. Gdzie jest moja żona? - najnowsza powieść Anny Matusiak. Vincenta oraz młodszą od niego o dwadzieścia pięć lat Elżbietę połączyła prawdziwa miłość. Nie wszystkim z ich otoczenia podoba się duża różnica wieku, acz wielu szczerze kibicuje małżonkom. Pewnego dnia Elżbieta znika. Wkrótce Vincent dostaje pierwszą wiadomość od porywaczy z żądaniem okupu w wysokości miliona dolarów. Rozpoczyna się mordercza walka o odzyskanie ukochanej. Komisarz policji - Darek - mocno angażuje się w skomplikowane śledztwo, tylko czy uda się odbić porwaną? Tę dramatyczną historię poznajemy z perspektywy Vincenta, Elżbiety oraz Darka. Tylko dlaczego każde z nich widzi inną wersję wydarzeń?

07.07.2024 12:16
Dlaczego Fiat 126p jest wyjątkowym autem?
Dlaczego Fiat 126p jest wyjątkowym autem?

Druga edycja Sochaczewskiego Spotkania z Klasykami już w najbliższą niedzielę 14 lipca na targowisku przy ulicy Pokoju. Patryk Kamiński wiceprezes Stowarzyszenia Sochaczewskie Fiaty 126p, miłośnik motoryzacji, a przede wszystkim Fiatów 126p, które jak mówi - potrzebują naprawdę czułej ręki, przecież właściciele Maluchów najczęściej sami je remontują, dając im drugie życie.

07.07.2024 11:10
Muzyczny koktajl
Muzyczny koktajl

Joanna Mioduchowska i Krzysztof Tkaczyk. Wydali wspólną płytę - "Żyj każdą chwilą". W ciągu kilku miesięcy napisali do niej kilkanaście nowych piosenek. Są one mieszanką ich dotychczasowych muzycznych doświadczeń i zamiłowań. Każde z nich ma za sobą karierę solową, teraz połączyli siły. Joanna Mioduchowska – pieśniarka, autorka piosenek – słów i muzyki. Jej piosenki znalazły uznanie zarówno w kręgach piosenki autorskiej , poezji śpiewanej, muzyki folk i blues, ostatnio także muzyki country, czego przykładem jest wyróżnienie w konkursie festiwalu Piknik Country 2021 na Piosenkę Drogi dla piosenki „Nieśmiali „ Śpiewa akompaniując sobie na gitarze i harmonijkach ustnych solo lub w większym składzie instrumentalnym. Laureatka wielu muzycznych festiwali piosenki autorskiej m.in. Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2010 -Złota Piątka,; Międzynarodowy Festiwal Piosenki Autorskiej Poetyckie Rubieże 2012 -Grand Prix; OSZPA-ORANŻERIA 2007 –Nagroda im. Agaty Budzyńskiej , FESTIWAL PIOSENKI DOŁUJĄCEJ 2021 – Nagroda Nadleśnictwa Lasów Chojnowskich za piosenkę „Nieśmiali „ i wielu innych. Krzysztof Tkaczyk – śpiewający autor piosenek, współtwórca płyty „Żyj Każdą chwilą” wydanej w grudniu 2021r.

30.06.2024 13:18
Tata i autor książek - Paweł Maj
Tata i autor książek - Paweł Maj

- Jestem tatą i autorem książek dla dzieci. Moja córa jest dla mnie natchnieniem i niewyczerpalnym źródłem pomysłów. Uwielbiam pracę z dziećmi i dla dzieci, dlatego od początku moja kariera zawodowa a także i zamiłowanie obracało się wokół dzieci - zarówno młodszych jak już i nastoletnich. Uważam, że dzieciństwo to najlepszy czas jaki w życiu mamy, dlatego warto je wydłużać, a także, będąc już dorosłym, przypominać sobie o nim czytając (i pisząc) książki dla najmłodszych. :) "Nikt’tu", "Tosia w tarapatach. Stowarzyszenie szperaczy" - seria, której bohaterką jest Tosia, "Halo, czy tu straszy"– miłej lektury.

30.06.2024 11:43
Premiera płyty grupy Horta Moonlight Express
Premiera płyty grupy Horta Moonlight Express

Jacek Horta lider zespołu HORTA. Debiutowali w 2022 roku w składzie: Jacek Horta, Tomasz Jagiełowicz i Łukasz Kufa, Ich debiutancki album to "Księżyc i Mars". Teraz promują płytę Moonlight Express. Dajcie się ponieść w nieznane - zachęcają. Kwintesencją brzmienia są bogate, wielowarstwowe harmonie wokalne, szeroka, misternie ułożona elektronika i melodyjne kaskady gitarowe. Jacek Horta (wokal), Łukasz Kufa (gitara, bas) oraz Tomasz Jagiełowicz (klawisze, beat’y) rzucają wyzwanie konwencjom, z lekkością balansując na peryferiach sztuki i rozrywki. W 2023 roku zespół wydał swój debiutancki album pt. „Księżyc i Mars”, który zgrabnie wymyka się szufladkowaniu, zwraca uwagę zachwyconych krytyków i fanów z całej Europy oraz stanowi Credo zespołu, będąc świadectwem wszystkich założeń, które przyświecają grupie. W samym roku 2023 zespół wielokrotnie gościł na pierwszych miejscach radiowych topów, zwiedził kraj i zagranicę u boku legend estrady jak i samemu zapełniając sale, udzielił dziesiątek wywiadów dla najpopularniejszych stacji i magazynów oraz pojawił się na prestiżowych przeglądach teledysków (szczególnie ten do utworu „Trans” z marca 2023). W świecie zawieszonym stale między konformizmem a nieładem, w życiu oscylującym między chaosem a katharsis, HORTA wyłania się z cienia, by przewodzić rewolucyjnej szarży. Te trzy osobliwości: Jacek Horta na wokalu, Łukasz Kufa na gitarach oraz Tomasz Jagiełowicz na klawiszach i beat’ach, zwiastują nową erę i powiew świeżości, łącząc najlepsze cechy żywego Rock’n’Rolla z muzyką elektroniczną. Ich koncerty to misterne produkcje, zawierające własne wizualizacje autorstwa gitarzysty grupy, lightshow oraz stylizacje, które w połączeniu z naturalną charyzmą muzyków i kunsztem, zapraszają oczarowanych słuchaczy do tańca na peryferiach rozsądku i przyjęcia nieznanego z otwartymi ramionami.

16.06.2024 16:00
Reklama
Reklama