Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 11:28
Reklama dotacje rpo

Audycje

Ania Sama otula czułymi dźwiękami
Ania Sama otula czułymi dźwiękami

Ania Sama przychodzi do swoich słuchaczy z nowym wydawnictwem. EPka ‘Cztery pokoje’ to zbiór 4 piosenek powstałych w różnych okresach twórczości artystki. Są różne stylistycznie, stąd też nazwa ‘Cztery Pokoje’. Nawiązanie do słynnej piosenki Kazika jest tu przypadkowe – jeśli jednak doszukiwać się w tym jakichś linków z Anią Samą to jednym z nich jest na pewno Edyta Bartosiewicz (śpiewająca z Kazikiem w ‘Czterech pokojach’) - ulubiona polska artystka Ani. Na EPce znajdziemy 4 piosenki: ‘Obcą’, czyli najnowsze, funkowe dziecko artystki, ‘Końce’ – balladę o końcu związku, ‘Zakamarki’ – synthpopową piosenkę o fascynacji drugim człowiekiem i próbie wejścia do jego głowy oraz ‘Zagraj ze mną’, czyli piosenkę przytulną jak jesienny kocyk. https://www.facebook.com/1aniasama https://www.instagram.com/ania.sama/ https://www.youtube.com/@aniasama2613

09.06.2024 13:12
Konie jak malowane
Konie jak malowane

Magdalena Gręda miłośniczka koni, trenerka i dyrektor zawodów zaprasza na Malowany Puchar Jeździecki pod patronatem wójta Teresina - organizator to Klub Jeździecki "Malowany Koń:. Zawody odbędą się w Mikołajewie 15 czerwca. Jak zapewnia - skoki przez przeszkody to bardzo widowiskowa dyscyplina sportowa i to będzie wyjątkowa gratka dla obserwujących.

09.06.2024 11:59
Tajemnicze wilczyce
Tajemnicze wilczyce

Lucyna Olejniczak i IV część sagi "Lilie królowej. Wilczyce". To już ostatnia część sagi średniowiecznej, jak zawsze wyjątkowa. Autorka zachwyca portretami swoich bohaterek, wśród których są postacie fikcyjne i historyczne. Jeśli chodzi o historyczne, z pewnością, wyjątkową postacią w ujęciu Lucyny Olejniczak jest królowa Jadwiga. Zbliża się koniec czternastego stulecia. Wbrew apokaliptycznym przepowiedniom Kraków ma ważne powody do świętowania. Oto królowa Jadwiga wreszcie spodziewa się potomka. Niestety, radość poddanych po kilku miesiącach zmienia się w wielki smutek i żal. Nad królestwem powoli zaczynają się zbierać ciemne chmury. Bezlitosny żywioł zmiecie wszystko, co napotka na drodze. Na szczęście nic nie jest w stanie zagrozić przyjaźni Amalii i Mildy. Czas płynie szybko, ich dzieci wchodzą już w dorosłość. Chociaż Małgorzata i Tomko różnią się od siebie jak ogień i woda, to wybory i życiowe ścieżki obojga okazują się bardzo podobne. Nadchodzi rok 1410 i pod Grunwaldem rozstrzygają się losy Królestwa Polskiego. Także dla Mildy coś się kończy i coś zaczyna. Lecz pewne tajemnice muszą nimi pozostać na zawsze…

02.06.2024 12:42
Kilkaset prac w konkursie Kocham Polskę
Kilkaset prac w konkursie Kocham Polskę

Jarosław Miaśkiewicz prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego zaprasza na uroczystość wręczenia nagród w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Władysława Ślewińskiego: "Kocham Polskę... Ojczyzna Przyszłości". Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o 11: 00 w Kramnicach Miejskich.

02.06.2024 10:44
Wstrząsające historie z Hamasem w tle
Wstrząsające historie z Hamasem w tle

"Arabskie łzy" - Tanya Valko. Ten tom, jak wszystkie pozostałe, można czytać samodzielnie, ponieważ każdy stanowi zamkniętą całość. W siedemnastej części „Orientalnej sagi” powraca zażywna i apodyktyczna protoplastka rodu Dorota oraz kobiety Salimich i Goldmanów, ich dzieci i partnerzy, saudyjski szpieg, a aktualnie ambasador, Hamid Binladen, żydowski inteligent Jakub Goldman oraz inni przedstawiciele bliskowschodnich nacji. Tkwiącej w śpiączce ambasadorowej Darii Binladen lekarze nie dają zbyt dużych szans na wybudzenie. Rodzinie pozostaje podjęcie brzemiennej w skutki decyzji: odłączenie od aparatury podtrzymującej życie albo eksperymentalna terapia. Przed Marysią, siostrą Darii, równie trudny wybór – czy powinna trwać w nieudanym związku z Izraelczykiem czy wrócić do miłości swojego życia? W izraelskim kulturowym tyglu balansuje Nadia Binladenówna. W jakie bagno wdepnie tym razem i czy uda się jej wyjść z niego suchą stopą? Jej brat Adil odkryje swoją orientację, ale czy przyniesie mu to szczęście? Tę wstrząsającą historię napisało samo życie. Spokojni bohaterowie zostają wplątani w wojnę Izraela z Hamasem. Rzeź izraelskiej ludności cywilnej dokonana przez terrorystów skutkuje odwetem na mieszkańcach Strefy Gazy. W XXI w. bierze się zakładników i używa kobiet oraz dzieci jako żywych tarcz. Nie chce się w to wierzyć! Jak wielkie jest ludzkie okrucieństwo i jak zgubna nienawiść, a przy tym ile daje miłość i przywiązanie. Tanya Valko to pseudonim literacki. Mieszkała w różnych arabskich krajach, m.in. w Libii i Arabii Saudyjskiej, a także w Indonezji i tematyka orientalna cały czas jest jej bardzo bliska.

26.05.2024 13:08
Premiera debiutanckiej płyty
Premiera debiutanckiej płyty

Sleep Room w składzie: Miłosz Bartosiewicz - gitara, okazjonalnie wokal, Jakub Klimacki - bas, Filip Wilczyński - wokal. Grupa przyjaciół ze Skierniewic, która po dłuższym okresie wspólnego muzykowania ostatecznie zawiązała zespół pod koniec 2023 r. Wykonują inspirowanego latami osiemdziesiątymi rocka z okazjonalną domieszką indie, popu, hip-hopu, ska i punka. W kwietniu tego roku wydali własnymi siłami debiutancki album zatytułowany "Osiedle Straconych Szans".

26.05.2024 11:38
2+ tytuł płyty. Czy to prowokacja artystyczna?
2+ tytuł płyty. Czy to prowokacja artystyczna?

Zespół Zima w Środku Lata to warszawska grupa, której zdecydowanie nie da się zaszufladkować. Duet zadebiutował płytą "Zima w Środku Lata" w 2022 roku i gościł na antenie stacji telewizyjnych, na antenach stacji radiowych oraz internetowych listach przebojów. Michał Szczerbiec i Caroline Brazavsky to burza energii i niebanalnych rozwiązań muzyczno - lirycznych. Częstują słuchaczy niestandardowymi brzmieniami łączącymi w sobie minione, oldschoolowe dekady i otaczające nas dźwięki teraźniejszości. Mocne gitarowe riffy, ale także gitara akustyczna i basowa łączy się z lirycznym śpiewem Caroline. Wykonują swoją muzykę w wersjach elektro - akustycznych wspomagając się looperem i elektroniką. Michał Szczerbiec - gitarzysta, wokalista, kompozytor, tekściarz, aktor. Doceniany przez krytyków oraz publiczność, kilkukrotnie wyróżniany w konkursie gitarowym „Solo Życia” organizowanym przez Mieczysława Jureckiego (ex-Budka Suflera). Michał ma za sobą występy jako headliner na: VIII Ochota Blues Festival, XIII Praski Blues, Warsaw Guitar Night. Na przestrzeni lat dzielił scenę z takimi artystami jak: Leszek Cichoński, Krzysztof Ścierański, Janek Pentz czy Najlepszy Przekaz w Mieście. Jest autorem wielu kompozycji instrumentalnych publikowanych m.in. w książce z płytą CD – „Wojny Gitarowe” 2009 i 2011 wydawnictwa Absonic. Zafascynowany klimatem lat 60. kreuje własne około bluesowe brzmienia. Ma na koncie cztery płyty sygnowane swoim imieniem i nazwiskiem. Ostatnia z nich, zatytułowana "Przyjdzie na ciebie czas" ukazała się w 2021 roku. Na początki 2022 roku wydał wraz z Caroline Brazzavsky płytę pod szyldem Zima W Środku Lata.

19.05.2024 13:25
400 miłośników tańca wystąpiło w Sochaczewie
400 miłośników tańca wystąpiło w Sochaczewie

Rafał Karbowiak prezes Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego Pasjonat. Klub wraz ze Szkołą Tańca Pasjonat, są organizatorami Mistrzostw Polski FTS Dzieci i Juniorów Młodszych w Kombinacji na rok 2024 oraz Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Miasta Sochaczew.

19.05.2024 12:15
Świat mafii i kobiety
Świat mafii i kobiety

Monika Sławecka jest absolwentką filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Swój talent i pasję realizuje jako filmoznawczymi, scenarzystka oraz autorka książek. Na koncie ma trzy wydawnictwa reportażowe poruszające trudne tematy społeczne, w tym morderstwo ("Dożywiocie. Zbrodnia i kara Małgorzaty Rozumeckiej" ), przemoc i nadużycia seksualne skupione wokół szkół baletowych ("Balet który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowych") oraz alkoholizmu, z którym zmagają się kobiety ("Alkoholizm. Piekło kobiet"). Teraz prezentuje swój debiut beletrystyczny połączenie reportażu i powieści - Niewinna Inka. Halina Galińska, czyli Inka. Dziewczyna była jedynym świadkiem zabójstwa ministra Jacka Dębskiego. Choć mówiło się, że Galińska uwiodła Dębskiego, to ludzie z miasta wiedzieli, że tak naprawdę była oczami i uszami Jeremiasza Barańskiego, jednego z najpotężniejszych polskich gangsterów. Okazuje się, że zamachy na polityków zdarzały się i zdarzają się nadal, ale historia Dębskiego i motywy, którymi kierowali się zleceniodawcy tego zabójstwa są inne aniżeli te, którymi kierował się sprawca zamachu na prezydenta Adamowicza czy na premiera Słowacji Fico? Co wiadomo o tych motywach? Co ustalono, a co jest wyłącznie domniemaniem? O tym w rozmowie z moim gościem.

19.05.2024 11:44
Szkoła szansą na lepsze życie
Szkoła szansą na lepsze życie

Aneta Krasińska powraca z nową powieścią, w której historia jest tłem dla prawdziwych emocji. To będzie trylogia zapowiada autorka i kolejny raz powraca do Łodzi, miasta, w którym studiowała i którego rozwój obserwuje z wielkimi nadziejami. Łódź okresu międzywojennego to mozaika społeczna złożona z czterech narodowości. Polacy mieszkają obok Żydów, Niemców i Rosjan. Koegzystencja tak różnych kulturowo, tradycyjnie i religijnie łodzian prowadzi do rywalizacji i waśni, ale i współpracy czy wzajemnej pomocy. Matylda mieszka we wsi dołączonej do rozrastającej się Łodzi. Bardzo ją cieszy powrót ukochanego ojca z Wielkiej Wojny. Niestety wkrótce los zsyła śmierć na ich rodzinę i dziewczynie przyjdzie się mierzyć z cierpieniem, samotnością i ciężką pracą na roli. Spotkanie z dystyngowaną Niemką zmienia jej życie i otwiera drzwi do nieznanego jej świata, a wsparcie przyjaciela żydowskiego pochodzenia utwierdza ją w przekonaniu, że wybrała właściwą drogę.

12.05.2024 12:48
Sochaczew gospodarzem mistrzostw Polski w tańcu
Sochaczew gospodarzem mistrzostw Polski w tańcu

Impreza taneczna o charakterze ogólnopolskim odbędzie się w Sochaczewie 18 maja. Rafał Karbowiak z córką Dorotą zapraszają. Uczniowski Klub Tańca Sportowego Pasjonat wraz ze Szkołą Tańca Pasjonat, są organizatorami Mistrzostw Polski FTS Dzieci i Juniorów Młodszych w Kombinacji na rok 2024 oraz Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Miasta Sochaczew. W jury zasiądzie m.in. znana jurorka Iwona Pavlović.

12.05.2024 11:27
Cisza może być bardzo inspirująca
Cisza może być bardzo inspirująca

Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.

05.05.2024 13:07
Strażacy- zakonnicy
Strażacy- zakonnicy

Brat Jerzy - naczelnik OSP Niepokalanów. Strażacy działają według dewizy: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Wszystkim Strażakom życzymy bezpiecznej służby oraz szczęśliwych powrotów z każdej akcji.

05.05.2024 11:07    2
Teatr był jego misją
Teatr był jego misją

Wywiad rzeka Patrycji Pawlik z nieżyjącym już aktorem i reżyserem Emilianem Kamińskim. Przez dwa dni Emilian Kamiński odpowiadał na pytania autorki. Poza najbliższymi nikt nie wiedział, że od kilku lat walczy z chorobą nowotworową. Jak powiedział prowadzący go lekarz prof. Rafał Stec, do końca się nie poddawał, na początku lekarza dawali mu kilka miesięcy życia, zmagał się z nowotworem 5 lat. W tym czasie realizował swoje marzenia. Książka zawiera rozmowę, która w zamyśle miała być nagraniem do szuflady, pamiątką dla kolejnych pokoleń rodziny. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że szkoda, aby tych historii nie usłyszał świat, bo zgodnie z przyjętą przez Pana Emiliana ideą artystyczną nie odbierają chęci do życia. Uwierzyliśmy nawet, że ten materiał pokazuje, iż można żyć w zgodzie ze sobą, kierując się w życiu pasją, która potrafi dodać skrzydeł; że warto doceniać najdrobniejsze rzeczy i chwile, a jednocześnie mierzyć wysoko w realizowaniu swoich marzeń. Pomyśleliśmy, że będzie miło, jeśli ta rozmowa skłoni do przemyśleń lub zainspiruje choćby jedną osobę, która ją przeczyta, może doda wiary. Tekst został autoryzowany przez szefa w ostatnich tygodniach jego życia – powiedziała autorka książki, Patrycja Pawlik. Emilian od zawsze mnie zaskakiwał. Mimo że byliśmy razem prawie 30 lat, życie z nim pełne było niespodzianek i śmiechu. Bardzo długo namawiałam go, by udzielił wywiadu rzeki, który stał się podstawą książki. Chciałam, by świat poznał jego trudną, ale też niezwykłą historię. Po przeczytaniu książki, na nowo odkryłam mojego męża, a wzruszenie towarzyszące lekturze sprawiło, że znów poczułam jego obecność. Emilian „żyje” teraz nie tylko poprzez swoje spektakle i Teatr Kamienia, ale również poprzez tę książkę. Jego życiowa mądrość, czystość myśli, ogromna pokora i empatia, a także poczucie humoru oraz po prostu ludzka przyzwoitość – to wszystko tam jest – powiedziała z kolei Justyna Sieńczyłło, żona Emiliana Kamińskiego oraz obecna Dyrektor Teatru Kamienica.

14.04.2024 12:56
Syndrom sztokholmski
Syndrom sztokholmski

Izabella Frączyk o wznowieniu powieści "Wszystko nie tak". Wznowienia, dodruki to chwile satysfakcji dla autora, świadomość, że jest się czytanym. Ta powieść to wspaniała rozrywka - zapewnia autorka. Czasem warto wrzucić na luz, popłynąć z prądem i cieszyć się chwilą, którą zafundował nam los. Historia Ewy, zdolnej architekt, to niezbity dowód na to, że czasem seria nieporozumień, błędów i zwykłych ludzkich pomyłek potrafi wywrócić nasze życie do góry nogami. Ewa rozpaczliwie pragnie miłości i stabilizacji, ale żyje spokojnie, robi swoje i nawet nie przypuszcza, że pewnej nocy padnie ofiarą przestępstwa. A to w zupełności wystarczy, by uruchomić machinę zdarzeń i całkowicie przemeblować jej życie. Bezlitosna konsekwencja wypadków mogących jawić się jako niemożliwe, seria pomyłek i syndrom sztokholmski z przymrużeniem oka, ale czy tylko? A może potwierdzenie, że na pewne sprawy czasem po prostu nie mamy wpływu? Przecież nigdy nie mamy pewności, co czeka na nas za rogiem…

14.04.2024 12:07
Ataki paniki, agorafobia, czyli nasze lęki i fobie
Ataki paniki, agorafobia, czyli nasze lęki i fobie

Osobiste doświadczenia skłoniły Arkadiusza Lorenca do napisania książki "Lękowi. Osobiste historie zaburzeń". Zwykle osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi, dawniej nazywanymi powszechnie nerwicą, dopiero na końcu swojej długiej drogi po gabinetach lekarskich trafiają do psychiatry lub psychoterapeuty. Ta książka ma to zmienić. Zaburzenia lękowe są obecnie najczęstszym psychicznym problemem Polek i Polaków. Występują częściej niż depresja. A jednak to o niej wydaje się być głośniej. Choć u jej podłoża często może leżeć… lęk. Autor opisuje własne zmagania z nadmiarowym lękiem i pyta inne osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi: Jak wam się żyje? Co dla was oznacza lęk? Ile wam ode-brał? Ile odebrać nie zdołał? Na jaką pomoc możecie liczyć? Być może jest to książka także o Tobie. Choć może jeszcze tego nie wiesz… Arkadiusz Lorenc – reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu oraz Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie studiował niemiecki i hiszpański. Publikował między innymi w „Dużym Formacie – Magazynie Reporterów Gazety Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. W miesięczniku „National Geographic Traveler” pisał o podróżach. Autor pierwszego na polskim rynku multiformatu reporterskiego „Morderca z pikiety”. Finalista siódmej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.

14.04.2024 11:40
Młodzi, zdolni, obiecujący i co ważne, już zdobyte nagrody ich nie satysfakcjonują, sięgają po kolejne
Młodzi, zdolni, obiecujący i co ważne, już zdobyte nagrody ich nie satysfakcjonują, sięgają po kolejne

Adam Brodecki uczeń III klasy Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego jest członkiem zespołu, który bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii". W 2023 roku zespół zdobył prestiżową nagrodę Srebrnego Wilka za najlepszy projekt w województwie dolnośląskim, a także nominację do najlepszego projektu w Polsce w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Uczestniczyli również w licznych spotkaniach i szkoleniach z prezesami polskich firm, co umocniło ich zaangażowanie w innowacyjne przedsięwzięcia. W tym roku, także biorą udział w olimpiadzie. Walczą o Złotego Wilka - nagrodę przyznawaną najlepszym projektom w Polsce. W tym roku przygotowali nową aplikację "notespace", która jest dostępna do pobrania na platformach mobilnych od 3 kwietnia 2024 roku. Zespół zaprasza do odwiedzenia strony notespace.edu.pl!

07.04.2024 12:42    2
Czy męskość jest zagrożona?
Czy męskość jest zagrożona?

dr n. med. Ireneusz Marek Salata - specjalista endokrynolog i ginekolog-położnik, androlog kliniczny o tym, co się wydarzyło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, że niepłodność stała się ogromnym problemem i w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Wraz z Ewą Kempisty-Jeznach są autorami książki "Kod płodności". To wyjątkowa publikacja, w przystępnej formie znajdziecie w niej odpowiedzi na pytania dotyczące płodności mężczyzn i kobiet. Kim są niepłodni? Terror owulacyjny, czyli seks na żądanie - tylko tytuły niektórych rozdziałów. W dzisiejszych czasach coraz częściej „mieć dziecko” to wyzwanie. Niepłodność to wspólny problem pary. Trudności z zajściem w ciążę leżą mniej więcej w połowie po stronie kobiet i mężczyzn. Płacimy cenę za zanieczyszczenie środowiska. Jemy, pijemy i wdychamy chemię. To ona jest między innymi przyczyną spadku produkcji testosteronu i wpływa negatywnie na płodność mężczyzn. Z kolei u kobiet zmniejsza libido i zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz przedwczesnego przekwitania. Do tego nieustannie towarzyszący nam stres. W wielu przypadkach mogą pomóc proste rzeczy. O tym warto mówić i o tym warto pisać. W książce przedstawione są możliwe przyczyny niepłodności, a także postępowanie diagnostyczne i leczenie. I chociaż będziemy się przyglądać problemom współczesnych par, to skoncentrujemy się na mężczyznach. Bo to męskość jest dzisiaj zagrożona, o czym świadczą zmiany w jakości nasienia.

07.04.2024 11:46
Jej przygoda muzyczna trwa!
Jej przygoda muzyczna trwa!

Żyję z muzyki i nadal chcę to robić - zapewnia Magda Hanausek. Współpracuje z wieloma muzykami i zespołami, potrafi się z nimi porozumieć i obie strony cenią te relacje. Magda Hanausek i Tomasz Dzień (T. Day) nawiązali współpracę, której owocem jest mini-album "Zawołaj Mnie". Magda Hanausek to wszechstronna wokalistka i autorka tekstów mieszkająca w Krakowie. Spotkali się przypadkiem na koncercie Magdy w jednym z krakowskich lokali i już po kilku tygodniach powstały pierwsze piosenki. Owocem ich wspólnej twórczości jest mini-album pt. "Zawołaj mnie" na którym znalazło się 5 utworów. Magda Hanausek & T. Day to duet dwojga przyjaciół , którzy kochają muzykę. T.Day czyli Tomasz Dzień jest kompozytorem, muzykiem i producentem muzycznym pochodzącym z Mielca. Przez prawie 30 lat koncertował jako basista z wieloma artystami i zespołami takimi jak: Mr. Pollack, Taurus, Seven B, Gienek Loska, Jacek Dewódzki, Delhy Seed, Steel Velvet. Sami określają swoją muzykę jako alternatywny pop, ale nie przywiązują wagi do "szufladek". Jak sami mówią "muzyka powinna płynąć z serca i sprawiać przyjemność”.

31.03.2024 11:22    3
Miłość, wojna i śmierć
Miłość, wojna i śmierć

"Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.

24.03.2024 12:42
Jej drugi dom
Jej drugi dom

Anna Wasilewska druhna komendant i druhna harcmistrz Agnieszka Wójcik od 50 lat związana z harcerstwem, blisko 40 pełniła funkcję drużynowej. 25 lutego przekazała drużynę swojej następczyni, ale nie rozstała się z harcerstwem. Pytana, jaki sposób znalazła na tak udany związek odpowiada - po prostu powołanie i miłość do dzieci. Starałam się być ich drugą mamą - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

24.03.2024 11:27
Reklama
Reklama