Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:05
Reklama dogadać się w małżeństwie

Audycje

Zosia i Ewa zadebiutowały w konkursie literackim i był to bardzo udany debiut!
Zosia i Ewa zadebiutowały w konkursie literackim i był to bardzo udany debiut!

Ewa Kajetaniak - PCPR, Renata Grabowska nauczycielka języka polskiego w LO im Chopina w Sochaczewie, Zofia Osińska i Daria Adamczewska laureatki powiatowego konkursu literackiego "Też będę seniorem".

17.12.2023 11:29    1
Ich dom rozbłyśnie na święta - 30 lat tradycji
Ich dom rozbłyśnie na święta - 30 lat tradycji

Renata i Jan Olejniccy o świątecznej dekoracji domu i ogrodu. Ich dom w Bronisławach wyróżnia się świąteczną dekoracją. - To u nas rodzinna tradycja - mówi Renata, wszystko zaczęło się trzydzieści lat temu, to mój tata kupił pierwszy łańcuch, a my kontynuujemy tę tradycję. W czasach PRL-u niełatwo było o świąteczne dekoracje, dziś wybór jest ogromny - są rozwiązania i energooszczędne i bezpieczne - mówi Jan, techniczne zabezpiecza i realizuje pomysły żony - mówi w audycji Grażyny Bolimowskiej-Gajdy.

10.12.2023 11:20    1
Można  być szczęśliwą
Można być szczęśliwą

"Zasłużyć na szczęście" - to tytuł najnowszej powieści Anny Karpińskiej. Dwie kobiety i tajemnica z przeszłości, z którą muszą się zmierzyć. Ta opowieść zaczyna się w Wigilię i w Wigilię się kończy. Żyję z moimi bohaterami, z nimi podejmuję decyzje mówi Anna Karpińska w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Z wykształcenia politolog, z zamiłowania pisarka. Zadebiutowała Chorwacką przystanią, która po dziesięciu latach doczekała się kontynuacji. Od kiedy dla pisania książek porzuciła dotychczasowe zajęcia, do rąk czytelników trafiło 20powieści. Lubi tworzyć dwutomowe powieści i oddawać w nich głos kobietom. Zagląda do ich domów, serc, rodzin. Wartka fabuła książek nie pozwala oderwać się od nich do ostatniej strony. „Każda z czytelniczek znajdzie w którejś z bohaterek własne odbicie – twierdzi autorka. Zależy mi, żeby podejmowana przeze mnie tematyka była bliska życia, ale jednocześnie nie zapominam, by książka była ciekawa, dawała relaks, pozwalała choć na chwilę zapomnieć o codzienności i wzbudzała emocje.”

03.12.2023 10:55
Duet elektroniczny SØnder i ich "Szary Świat" autorstwa sanah i Kwiatu Jabłoni
Duet elektroniczny SØnder i ich "Szary Świat" autorstwa sanah i Kwiatu Jabłoni

Aga Masny (pseudonim artystyczny Ivva)- tak mam nadzieję, że dzięki utworowi "Szary świat" sanah i Kwiatu Jabłoni staniemy się bardziej rozpoznawalni - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Skontaktowaliśmy się z menedżerem sanah w sprawie jej piosenki i powiedzial tak. SØnder to duet, w którego skład wchodzą: wokalistka i producentka Ivva oraz beatboxer i producent Muzaman. Ich muzyka elektroniczna nawiązuje zarówno do drum'n'bassu, jak i do popu oraz r'n'b. Oboje artyści mają na swoim koncie solowe wydawnictwa: Ivva wydała album "This album does not exist", a Muzaman ".niceguy" oraz "Sztuki audiowizualne" (na którym po raz pierwszy spotkali się w utworze "Rabbit hole"). Ich różnorodne muzyczne światy pozwalają im tworzyć eklektyczne utwory, które przekraczają całe spektrum różnych emocji. Duet elektroniczny SØnder zaprezentował rework utworu "Szary Świat" autorstwa sanah i Kwiatu Jabłoni. Ivva i Muzaman, twórcy SØnder, przygotowali energiczną interpretację znanej melodii, która wprowadzi nas w pozytywny letni nastrój. "Szary Świat" w wersji drum and bass to połączenie szybszego tempa, osłodzonego brzmienia ukulele i tank drum. Wybór tego utworu nie był przypadkowy. Członkowie duetu SØnder są zarówno fanami sanah, jak i Kwiatu Jabłoni. Inspiracją do stworzenia reworku było wydanie "Bruises" autorstwa Foxa Stevensona, którego charakterystyczny początek z gitarą zainspirował Ivvę i Muzamana. Chcieli oni przelać tę pozytywną energię na utwór, co doskonale im się udało w przypadku "Szarego Świata". Słowa "Tańcz ze mną", które znajdują się w tekście, duet zachęca do dosłownego interpretowania i wspólnego tańca. "Szary Świat" w wersji drum and bass, jest pełen energetycznego i pozytywnego brzmienia, idealnego na letni hit.

26.11.2023 12:54
Jego obrazy wybierają miłośnicy koni, teraz maluje dla szejka Kuwejtu
Jego obrazy wybierają miłośnicy koni, teraz maluje dla szejka Kuwejtu

Andrzej Novák-Zempliński - artysta malarz, właściciel dworu w Tułowicach, miłośnik koni. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą mówi, że nie musi się usprawiedliwiać, dlaczego tak właśnie maluje, dlaczego tradycyjna konwencja sztuki jest mu najbliższa. „Życie wokół koni” to tytuł albumu, który jest również podsumowaniem 50. lat pracy artystycznej twórcy.

26.11.2023 11:09
Elektroniczne brzmienia
Elektroniczne brzmienia

“Sounds of Dystopia” - drugi album w dyskografii rzeszowskiego twórcy muzyki elektronicznej Wojciecha Stecko tworzącego pod szyldem Mindheal. Za albumem kryje się przesłanie mówi muzyk - motywem przewodnim jest refleksja nad kierunkiem, w jakim zmierza nasza rzeczywistość. Dystopia jest niczym utopia, która się nie spełniła. Płyta odzwierciedla przemyślenia artysty, który pragnąłby poruszyć nasze umysły tak, byśmy w obecnym "zdigitalizowanym" świecie zachowali równowagę - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

19.11.2023 12:47
Kiedy jest czas na harcerską przygodę?
Kiedy jest czas na harcerską przygodę?

Anna Wasilewska - komendant hufca ZHP Sochaczew i Katarzyna Mosakowska-Sobótka - zastępca komendanta - odbudowujemy harcerstwo po trudach pandemii. Na razie w powiecie jest 300 harcerzy, ale stopniowo ich przybywa. O tym, jak zaczynały swoją harcerską przygodę w rozmowie z Grażyną Bolimowską- Gajdą.

19.11.2023 11:16
Joga, taniec brzucha i medycyna indyjska na jesienną chandrę i nie tylko...
Joga, taniec brzucha i medycyna indyjska na jesienną chandrę i nie tylko...

Marta Krzyżanowska - jest nauczycielką pilatesu, trenerką oraz tancerką tańca brzucha. Ma za sobą wystąpienia zarówno w zespole jak i solo na dużych i małych scenach. Zorganizowała już 3 edycje wyjazdów kobiecych z jogą i tańcem brzucha w polskich górach. Podróżuje - kocham Włochy – mówi, ale lubi też zbierać inspiracje do życia z innych krajów - w ostatnich latach mieszkała kilka miesięcy we Włoszech, w Hiszpanii (na wyspie Fuertaventura), niedawno wróciła z krótkiej podróży z Islandii, a pod koniec roku wybiera się do Maroka na wyjazd surferski. Przez 10 lat mieszkała we Wrocławiu, który również uwielbia za atmosferę i architekturę. Obecnie częściej można ją spotkać na Mazowszu - niedługo w Warszawie. Interesuje się również medycyną indyjską (Ajurweda) oraz medycyną chińską, w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą podpowiada, jak zadbać o zdrowie jesienią.

12.11.2023 12:58
Dlaczego młodzi czytelnicy tak chętnie sięgają po jego książki?
Dlaczego młodzi czytelnicy tak chętnie sięgają po jego książki?

Marcin Kozioł - pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. Jest absolwentem szkockiej szkoły średniej Gordonstoun. Na tej szkole wzorowała się autorka Harry`ego Pottera. Na swojej drodze spotkał wiele osób m.in. występował przed królową Elżbietą II. Jego powieść "Skrzynia Władcy Piorunów" z serii "Detektywi na kółkach" jest lekturą uzupełniającą dla klas 4-6 szkoły podstawowej. w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o tym, skąd czerpie pomysły do swoich książek i o podróżach po Polsce i świecie, chociaż teraz jeżdżąc na spotkania autorskie robi tysiące kilometrów, więcej aniżeli w przyszłości podróżując jako dziennikarz po świecie.

12.11.2023 11:41
Dyrygent słyszy więcej
Dyrygent słyszy więcej

Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyr. Ewy Szałapskiej ma 23 lata. Ewa Szałapsaka kieruje chórem od 2012 roku, przedtem robił to Czesław Cieślak. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą Ewa Szałapska - dyrygent chóru oraz Jerzy Lewandowski członek Zarządu TŚZS i Elżbieta Filipiak prezes TŚZS opowiadają o pracy dyrygentki i jej relacji z zespołem. Każdemu trzeba dać szansę, żeby zadomowił się w chórze, w końcu to "dobrane towarzystwo"!

05.11.2023 12:12
Polka, która odkrywa  przemilczane fakty z historii Irlandii
Polka, która odkrywa przemilczane fakty z historii Irlandii

Agata Bizuk - emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od siedemnastu lat mieszka w Irlandii. jej najnowsza powieść to "Głodni". Wstrząsająca historia Marii O’Brien, która rozgrywa się w okresie Wielkiego Głodu, ukazuje, z jakimi dramatami przyszło wtedy mierzyć się ludziom. Żonom i matkom, mężom i ojcom. A przecież byli tacy jak my. Też głodni życia. Głodni miłości. I głodni naprawdę. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajda opowiada o życiu emigranta, kulturze Irlandii i najnowszej powieści, którą chce podziękować Irlandczykom za ich otwartość na emigrantów.

01.11.2023 11:18
Julia Kuzyka czaruje głosem
Julia Kuzyka czaruje głosem

Julia Kuzyka - urzeka głosem, miłośnicy jazzu poddają się jej urokowi, zanurzają w dźwiękach i słowach. Z wykształcenia jest aktorką teatru muzycznego, z zamiłowania studentką filologii polskiej - piaty rok - ponadto daje lekcje śpiewu. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych i wokalno-aktorskich. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swojej debiutanckiej płycie „blue memories” utkanej z marzeń i wspomnień. W sztuce muzycznej niezwykle wielką wagę przywiązuje do słowa. Sama pisze teksty i komponuje. Jej debiutancka płyta ‘‘blue memories” to połączenie jazzu, bluesa i muzyki alternatywnej. Ta płyta to na pewno spełnienie marzeń nastolatki, jeden z celów, które jako mała dziewczynka kiedyś sobie wyznaczyłam. Teraz z kolei jest dla mnie takim właśnie jednym z „blue memories”. Materiał powstawał dość dawno. Miło mi się wraca do tych utworów po trzech latach. Zastanawiam się co będzie za lat 10…— mówi Julia Kuzyka. Utwory powstawały w momencie, kiedy rozkochałam się w jazzie i bluesie; i chyba to słychać na tej płycie. Inspiracjami były moje ówczesne przeżycia, które z czasem przeradzały się we wspomnienia, tak silnie we mnie rezonujące, że musiałam je przelać na słowa i dźwięki — dodaje Julia Kuzyka. Artystka przyznaje, że długo szukała odpowiedniej osoby, która zajęłaby się warstwą muzyczną płyty. Ostatecznie trafiła na Marcina Nagnajewicza, wybitnego białostockiego instrumentalistę i kompozytora, który doskonale wczuł się w klimat muzyki Julii i oprawił ją w piękne aranżacje. Współpraca z Julią była dla mnie wyjątkowa, ponieważ jej gust muzyczny jest bardzo bliski mojemu. Piosenki, do których skomponowała melodie okazały się wdzięcznym materiałem do pokazania go w kontekście brzmień jazzowych, popowych, rockowych… a to coś, co lubię najbardziej — wielobarwność i fuzja różnych gatunków muzycznych! Mam nadzieję, że swoimi pomysłami pomogłem uwypuklić muzyczny „sznyt” Julii, który znajdzie z pewnością wielu fanów — mówi Marcin Nagnajewicz.

29.10.2023 17:24
Cayra o nowym singlu "Zapomnij"
Cayra o nowym singlu "Zapomnij"

Edyta „Cayra” Przytulska, czyli po prostu Cayra - śpiewa od "zawsze", ponieważ jak mówi, to kocha. Co prawda covid całkowicie odmienił jej życie i chociaż odkryła w sobie nowy talent, ale ze śpiewu nie zrezygnowała. Teraz prezentuje swój najnowszy singiel "Zapomnij". W rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą opowiada o swojej muzycznej pasji, a także o metamorfozie, jaką przeszła.

29.10.2023 13:03
Jola Tubielewicz o współpracy z Grzegorzem Skawińskim i nowej płycie
Jola Tubielewicz o współpracy z Grzegorzem Skawińskim i nowej płycie

Jola Tubielewicz w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o spotkaniu z Grzegorzem Skawińskim, autorem muzyki do jej debiutanckiej płyty "Jola Tubielewicz" oraz o tym, skąd się wzięła "Czarna wdowa". Jola Tubielewicz pochodzi z Białogardu. To wokalistka i kompozytorka, która doświadczenie sceniczne zdobywała w podczas licznych koncertów oraz przeglądów muzycznych. Na dużej scenie po raz pierwszy pojawiła się w koncercie „Debiuty” w 2008 roku, na 45 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wielokrotnie uczestniczyła również w popularnym programie „Szansa na Sukces", emitowanym przez TVP 2. Po wygraniu w 2010 r. odcinka z udziałem Patrycji Markowskiej wystąpiła w finale „Szansy" w Sali Kongresowej. Ma za sobą wieloletnią współprace z zespołami Popcorn i Riders oraz udział w kilku innych, ważnych w jej karierze, projektach muzycznych. W 2013 roku Jola w popularnym show muzycznym Polsatu „Must Be the Music", jako zdobywczyni dzikiej karty przyznanej przez słuchaczy radia RMF Fm, doszła aż do finału. Nagrała także piosenkę do serialu "Na krawędzi 2", emitowanego w Telewizji Polsat. Teraz przed nią koncerty i promocja płyty. Album „Jola Tubielewicz” zawiera 10 całkowicie nowych, premierowych kompozycji. Ta płyta to efekt współpracy Joli z Grzegorzem Skawińskim, który skomponował dla niej 9 utworów. Skawa przejął również rolę producenta a cały materiał został zarejestrowany w studio „Maska”, w Gdańsku. Świetne brzmienie albumu to zasługa doświadczonego realizatora dźwięku Michała Mielnika. Na płycie usłyszymy dużo „żywego” grania w wykonaniu mistrzów w swoim fachu ponieważ o warstwę instrumentalną, oprócz Grzegorza Skawińskiego, zadbali również Waldemar Tkaczyk, Adam Tkaczyk oraz Wojciech Horny. Ktoś, kto lubi oldschoolowe klimaty, soczyste riffy gitarowe oraz melodyjne kompozycje, na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie. Jola Tubielewicz to artystka w której żyłach płynie wyłącznie muzyka. Muzyka pełna autentycznych emocji, energii, refleksji i miłości. Warstwa tekstowa autorstwa Marianny Skorupowskiej traktuje o relacjach międzyludzkich, o marzeniach i tęsknotach oraz nadziejach. Charakterystyczne brzmienie głosu Joli na pewno wyróżnia ją wśród wielu innych wykonawców i nadaje piosenkom indywidualny klimat i koloryt.

22.10.2023 12:04
Modowe kulisy świata arabskiego
Modowe kulisy świata arabskiego

Ewa Minge jedna z najbardziej znanych na świecie polskich projektantek mody, tym razem pisze o o swoich doświadczeniach modowych w świecie arabskim. Po sukcesach w Mediolanie, Rzymie i Paryżu Eva Minge dostaje propozycję zorganizowania prywatnego pokazu dla księcia Zahira w Emiratach Arabskich. To oznacza zaproszenie do życia najbogatszych ludzi świata arabskiego i początek jednej z największych przygód w życiu projektantki. „Ubierałam arabskie księżniczki” to kolejna opowieść – po „Grze w ludzi” i „Furtce do piekła” – ukazująca niewygodną prawdę o świecie haute couture, w którym prawdziwa sztuka miesza się z najpodlejszymi instynktami ludzkimi. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajda opowiada o swojej fascynacji kulturą arabską i tendencyjnych ocenach Europejczyków.

24.09.2023 12:44
Atut zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim
Atut zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim

Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut zapraszają do udziału w konkursie na recytację jednego, dowolnego wiersza Wisławy Szymborskiej. W 2023 roku świętujemy 100. rocznicę jej urodzin. O szczegółach konkursu mówi Janusz Budnik. Konkurs odbędzie się 20 października, zgłoszenia są przyjmowane do 10 października.

24.09.2023 11:14
Żeby odnieść sukces, bez reszty oddałam się siatkówce
Żeby odnieść sukces, bez reszty oddałam się siatkówce

Małgorzata Glinka-Mogentale - dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy w siatkówce. Małgorzata Glinka-Mogentale w wieku 16 lat podpisała kontrakt. Przez 18 lat grała w reprezentacji Polski, będąc jej kluczową zawodniczką. W 2003 roku została najlepszą siatkarką na Starym Kontynencie.

24.09.2023 09:26
Piotr Rozmus o neapolitańskiej mafii z polskimi wątkami
Piotr Rozmus o neapolitańskiej mafii z polskimi wątkami

Próba sił - czyli historia o neapolitańskiej mafii, ale również z polskimi bohaterami, bo jak mówi Piotr Rozmus w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą - macki włoskiej mafii sięgają do Polski. Piotr Rozmus – urodził się w 1983 roku w Koszalinie. Jest absolwentem doradztwa psychospołecznego i socjologii stosowanej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz profilaktyki społecznej i resocjalizacyjnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz pisania czas zajmuje mu uprawianie sportu. Uwielbia dobre książki i filmy. Pasjonuje się boksem. Kocha psy, Zadebiutował w 2014 roku thrillerem Bestia, którego akcja toczy się w malowniczym Szczecinku, rodzinnym mieście autora. Powieść spodobała się czytelnikom do tego stopnia, że zdecydował się stworzyć kontynuację. Teraz zachęca do lektury swojej najnowszej powieści "Próba sił".

17.09.2023 12:53    1
Ania Karwan -Słucham cię w radiu co tydzień
Ania Karwan -Słucham cię w radiu co tydzień

Ania Karwan – wokalistka kompozytorka, autorka tekstów, okazjonalnie aktorka. Finalistka siódmej edycji programu talent show TVP2 The Voice of Poland. Laureatka nagrody „Premiery” na 56. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W rozmowie z Grażyną Bolimowska-Gajdą o tym, co jest dla niej ważne i o ludziach, z którymi jest blisko, nie tylko jako wokalistka.

17.09.2023 11:09
"Nieopisany raj" Wandy Michalak
"Nieopisany raj" Wandy Michalak

Kazimierz Dolny - mekka artystów, a mimo to, według Wandy Michalak, "Nieopisany raj". Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa (UAM) oraz muzeologii (UJ). W latach 2005-2016 kierowała Domem Kuncewiczów, oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Utworzyła i wydawała czasopismo literackie „Klematis”, pisała miniatury teatralne wystawiane na muzealnej scenie. Ostatnio wydała książkę "Nieopisany raj" W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą nie tylko o Kazimierzu Dolnym, ale również o swoich związkach z Ziemią Sochaczewską.

10.09.2023 12:42
Waldemar Bronicz - kronikarz Chodakowa
Waldemar Bronicz - kronikarz Chodakowa

Waldemar Bronicz - rocznik 1958. W właściciel biura rachunkowego. Pasjonat i hobbysta starej fotografii. Autor licznych publikacji w prasie regionalnej na temat historii starych zakładów fotograficznych Sochaczewa, Skierniewic, Żyrardowa i Łowicza. Właściciel portalu www.starafotografia.pl i strony www.bronic.pl kronikarz chodakowa. Na co dzień księgowy, od święta autor książek „Wspomnienia dawnego Chodakowa”, „Kufer Wspomnień”, „Wszystko jest wspomnieniem”. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o chodakowskiej fabryce, w społecznej świadomości funkcjonującej jako Chemitex, od powstania której minęło właśnie 95 lat. O latach świetności i upadku.

10.09.2023 11:16
Reklama
Reklama