Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:51
Reklama

Audycje

Dziesiąty szachista świata
Dziesiąty szachista świata

Stanisław Osiecki między 11 a 24 listopada wziął udział w Szachowych Mistrzostwach Świata Seniorów - World Chess Championship w Rumunii i uzyskał bardzo dobry, dziesiąty, wynik. To mój najlepszy wynik - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

01.12.2019 13:29
Książki pod choinkę poleca Dominika Tarczoń
Książki pod choinkę poleca Dominika Tarczoń

Dominika "Nerd" Kobieta Tarczoń - autorka powieści Pieśń o Warszawie, współtworzy Post-Apokalipsa Polska, największy w Europie serwis poświęcony postapokalipsie, gdzie szefuje działowi Literatura. Jako blogerka wypromowała niemal setkę książek, imprez i twórców postapo. Dziś pod choinkę poleca fantastykę, literaturę obyczajową, kryminał i coś dla smakoszy.

01.12.2019 12:11    1
Rusza budowa kliniki "Budzik" dla dorosłych w Warszawie - 7 Dni na Mazowszu
Rusza budowa kliniki "Budzik" dla dorosłych w Warszawie - 7 Dni na Mazowszu

Fundacja „Akogo?” rozpoczyna budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Obiekt powstanie tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. Fundacja ma już pozwolenie na rozpoczęcie budowy.

29.11.2019 09:38
6 ekip i 6 filmów konkursowych
6 ekip i 6 filmów konkursowych

Projekt "Bliżej kina" zakończony, a opowiadają o nim Krystyna Radkowska, Piotr Radkowski, Zbigniew Borowski, Jarek Pięcek i Paweł Wróblewski.

24.11.2019 13:47
Wszystko jest wspomnieniem - do wydania tej książki nakłonił mnie Mariusz Szczygieł
Wszystko jest wspomnieniem - do wydania tej książki nakłonił mnie Mariusz Szczygieł

Waldemar Bronicz swoją książkę „Kufer wspomnień” pokazał Mariuszowi Szczygłowi, ten napisał o niej w ogólnopolskiej gazecie i tak pan Waldek rozgościł się na literackich salonach. Uznanie Mariusza Szczygła dodało mu skrzydeł. Napisał kolejną książkę, której bohaterem jest Chodaków i jego mieszkańcy. Pisze o tym, jak pracownice chodakowskiego zakładu ratowały swego kierownika, albo jak wyglądały imieniny w zakładzie, dlaczego niektórzy opuszczali je bardzo zmęczeni, gdzie był kiosk dziadka Zwierzchowskiego, kim byli Rewelersi, albo jak inni ślubowali, że nie wypiją ani grama wódki. O tym Waldemar Bronicz opowiada w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą

24.11.2019 11:43
„Innowator Mazowsza” rozstrzygnięty - 7 Dni na Mazowszu
„Innowator Mazowsza” rozstrzygnięty - 7 Dni na Mazowszu

Samorząd województwa mazowieckiego nagrodził kreatywnych naukowców i firmy. Tytuły „Innowatora Mazowsza” zostały przyznane za nowatorskie rozwiązania z farmacji, kosmonautyki i lotnictwa, fotoniki i elektroniki czy rolnictwa. Dziś laureatom nagrody wręczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

22.11.2019 08:40
Czy można być uczniem i dyrektorem jednocześnie?
Czy można być uczniem i dyrektorem jednocześnie?

Anna Wróblewska dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie, wicedyrektor Marta Pacholska-Panasiuk, Iwona Niemyjska - dyrygent chóru i orkiestry kameralnej, Sara Jaskólska przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Jakub Niemyjski tegoroczny dyplomant szkoły II stopnia opowiadają o tym, jak zaczynali najpierw naukę a potem pracę w sochaczewskiej szkole. Pierwszy dyrektor Szkoły Mieczysław Nowacki przyjmował do pracy obecną dyrektor i wicedyrektor, natomiast Bernard Pacholski zatrudnił Iwonę Niemyjską. Półtoragodzinny koncert to ogromne wyzwanie mówią uczniowie, ale na scenie czas płynie inaczej. Wydaje się że to moment i już koniec. O tym w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą

17.11.2019 12:25
Debata studencka "Różne Wymiary Samorządu"- 7 Dni na Mazowszu
Debata studencka "Różne Wymiary Samorządu"- 7 Dni na Mazowszu

Samorząd widziany oczami młodych. Politechnika Warszawska oraz samorząd województwa mazowieckiego zorganizowały po raz drugi debatę studencką pt. „Różne wymiary samorządu”. Wydarzenie odbyło się 14 listopada w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

15.11.2019 08:53
O koncercie patriotycznym i wydarzeniu artystycznym Kocham Polskę... Władysław Ślewiński
O koncercie patriotycznym i wydarzeniu artystycznym Kocham Polskę... Władysław Ślewiński

Prezes Towarzystwa im. Władysława Ślewińskiego Jarosław Miaśkiewicz w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą zaprasza na koncert patriotyczny w Młodzieszynie. W rozmowie także o Dniu Twórcy Kultury i Wydarzeniu Artystycznym Kocham Polskę... Władysław Ślewiński.

12.11.2019 12:22
Z miłości do koni
Z miłości do koni

Mimo, że urodziłem się po wojnie, miałem jako dziecko szczęście poznać autentyczne życie polskiego dworu i nie wyobrażam sobie polskiego dworu bez koni - mówi Andrzej Novák-Zempliński malarz, właściciel dworu w Tułowicach w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

10.11.2019 13:18
Nowe hospicjum powstanie w Bramkach  - 7 Dni na Mazowszu
Nowe hospicjum powstanie w Bramkach - 7 Dni na Mazowszu

Nowa placówka opieki paliatywnej dla pacjentów z terenu zachodniego Mazowsza zostanie zbudowana w Bramkach (gm. Błonie, pow. warszawski zachodni). Niezwykle ważną i potrzebną inwestycję Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansuje kwotą 4 mln zł. W siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie 6 listopada umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i starosta Jan Żychliński.

08.11.2019 08:16
One wygrały wybory Miss on został Misterem
One wygrały wybory Miss on został Misterem

Miss Ziemi Żyrardowskiej Nastolatek-Paulina Domańska, Miss Ziemi Żyrardowskiej-Dominika Szewczyk oraz Mister Ziemi Żyrardowskiej-Patryk Gryszko.   Ona m 20 lat, studiuje pedagogikę w Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach, a wybory miss potraktowała jako kolejne życiowe wyzwanie. Sukces ją zaskoczył, ponieważ jak przyznaje, obstawiała zwycięstwo innej kandydatki, ale od dzieciństwa marzyła, żeby zostać modelką. Miss Nastolatek Paulina Domańska 16 letnia mieszkanka Żyrardowa, uczennica Klasycznego Liceum w Żyrardowie, interesuje się modelingiem, ćwiczy na siłowni i rozwija swoje umiejętności wokalne. Patryk o scenie mówi, że czuje się na niej jak ryba w wodzie.

03.11.2019 14:21    1
O władzy w Gradowie
O władzy w Gradowie

Mała wieś, wielkie dramaty, emocje, intrygi, miłość i zdrada… w powieści Agnieszki Olszanowskiej "Wianek z Lauru" Mieszka w gminie Wiskitki. Książki w życiu Agnieszki Olszanowskiej były od zawsze. Jej tata czytał nawet podczas śniadania lub obiadu. Agnieszka pochłaniała kolejne książki. W pewnym momencie życia poczuła potrzebę pisania. Pisanie stało się jej marzeniem. Od kilku lat je realizuje. Liczba książek na jej koncie rośnie z każdym rokiem. Kocha wieś i to właśnie ją uczyniła jedną z bohaterek swoich powieści. Jej saga o „Dziesiątej wsi” sprzedawała się tak dobrze, że wymagała dodruku. Teraz pisze kolejną sagę, do tej pory ukazały się dwa tomy Wianek z dmuchawców i Wianek z lauru. Druga część czterotomowej opowieści o mieszkańcach Gradowa, ich radościach i smutkach, niespełnionych marzeniach i zawiedzionych nadziejach, rodzących się lub gasnących uczuciach, o na pozór spokojnym, zwyczajnym życiu, które w rzeczywistości wcale nie jest takie, jakie się wydaje. Gradów ogarnęła przedwyborcza gorączka. Chętnych do rządzenia wsią nie brakuje, każdy, kto marzy o zdobyciu władzy, walczy, nie przebierając w środkach. Bodzio, od wielu lat piastujący stanowisko wójta, ma tym razem dwóch przeciwników: rzeźnika Marcina i organistę Michała. Bogaty i energiczny Marcin jest wspierany przez sprawnie działający, silny komitet wyborczy, natomiast kandydatura Michała budzi powszechny śmiech i drwiny mieszkańców wsi. Jednak pani Blanż, wiekowa kościelna, zrobi wszystko, aby jej wnuczek został nowym włodarzem Gradowa. Intryga goni intrygę, a miłość jest najlepszą zachętą do walki o wieniec z lauru.

03.11.2019 13:22
Pamiętajmy, chociaż życie zawsze wygra ze śmiercią - mówi Jakub Wojewoda
Pamiętajmy, chociaż życie zawsze wygra ze śmiercią - mówi Jakub Wojewoda

Prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty. Od 3 listopada Stowarzyszenia rozpoczyna remont cmentarza wojennego w Juliopolu. Prace dokumentacyjne już trwają. Wykonują je członkowie Stowarzyszenia MGH II/18 pp, w porozumieniu z UG w Młodzieszynie i Urzędem Wojewódzkim. 100 tys. taka kwota zostanie przeznaczona na renowację cmentarza.

27.10.2019 12:40    2
 Dzięki współpracy samorządu Mazowsza i Polskiej Akademii Nauk zyskają seniorzy - 7 Dni na Mazowszu
Dzięki współpracy samorządu Mazowsza i Polskiej Akademii Nauk zyskają seniorzy - 7 Dni na Mazowszu

Mazowieccy seniorzy będą mogli liczyć na ciekawszą ofertę zajęć m.in. w ramach uniwersytetów trzeciego wieku. Rozpoczyna się współpraca samorządu województwa z Polską Akademią Nauk. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz prof. Jerzy Duszyński – prezes PAN i Tadeusz Latała – kanclerz Akademii.

25.10.2019 08:46
Polski język erotyczny? Nie mam z tym problemu
Polski język erotyczny? Nie mam z tym problemu

K.A. Figaro to pseudonim literacki. Nazywa się Katarzyna Grochowska, rocznik 1987. Urodziła się i mieszka w Sochaczewie. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej imienia Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku pedagogika o specjalnościach doradca zawodowy oraz pedagog pracy. Sochaczewianka. Pisze książki erotyczne. Jej debiut to ”Prosty układ”, część druga „Zranione uczucia”. w przygotowaniu część trzecia serii, która ukaże się w lutym. Stroni od scen ostrych i wulgarnych. Swoją przygodę literacką rozpoczęła w roku 2016. Obecnie pracuje na stanowisku doradcy zawodowego oraz inspektora w Miejski Ośrodku Pomocy Społecznej w Sochaczewie. Na co dzień szczęśliwa matka i kochająca żona. O sobie mówi: odporna na stres, odpowiedzialna oraz rzetelna w wykonywanych obowiązkach. Czasami perfekcjonistka, która doprowadza do szału wszystkich wkoło. Nie znosi kłamstwa, zazdrości oraz kopania pod kimś dołków. Uważa, że życie jest za krótkie, aby dodatkowo je komplikować nieporozumieniami i niepotrzebną walką z wiatrakami. Uwielbia dobrą książkę, preferuje powieści Nicholasa Sparks'a, Sylvi Day. Zamiłowanie do literatury odkryła dosyć wcześnie, lecz prace chowała do szuflady biurka. Z czasem zapomniała, że pisanie sprawia jej radość. Pewnego dnia natrafiła na stronę Wattpad.com wówczas postanowiła spróbować własnych sił i zaczęła na nowo pisać. Teraz już nie wyobraża sobie życia bez pisania.

20.10.2019 12:22    2
Sześcioro radnych Mazowsza wybranych posłami - 7 Dni na Mazowszu
Sześcioro radnych Mazowsza wybranych posłami - 7 Dni na Mazowszu

Państwowa Komisja Wyborcza wieczorem 14 października ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce, które odbyły się 13 października. W wyborach głosy ważne oddała rekordowa liczba 18 mln 201 tys. 348 wyborców. Do Sejmu RP wybranych zostało sześcioro radnych województwa mazowieckiego: Dominika Chorosińska, Agnieszka Górska, Maciej Górski, Radosław Fogiel, Maciej Lasek, Bożena Żelazowska. Gratulujemy!

18.10.2019 09:08
Mazowsze wprowadzi kartę dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością -  7 Dni na Mazowszu
Mazowsze wprowadzi kartę dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością - 7 Dni na Mazowszu

Już od 1 stycznia ruszy pilotażowo Mazowiecka karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli liczyć na 100 proc. zniżkę w pociągach KM i WKD i duże ulgi w mazowieckich instytucjach kultury. Samorząd zamierza zaprosić do katalogu partnerów nie tylko samorządy, ale i mazowieckich przedsiębiorców.

11.10.2019 09:12
Requiem dla wilka
Requiem dla wilka

Maria Nurowska jest jedną z najpopularniejszych polskich pisarek na świecie. Jej książki tłumaczone były na: niemiecki, francuski i czeski, szczególnie duży sukces odniosły za naszą zachodnią granicą. Dziś rozmawiam o powieści "Requiem dla wilka", o tym dlaczego Maria Nurowska zamieniła Warszawę na Bukowinę Tatrzańską. Dlaczego szanuje swoich sąsiadów górali? Szanuje ich, ponieważ ponieważ oni szanują zwierzęta. Grażyna Bolimowska-Gajda

06.10.2019 13:21
Mateusz Gawor na scenie warszawskiego teatru
Mateusz Gawor na scenie warszawskiego teatru

#kulturawniedzilę#śniadaniezgościem Wziął udział w castingu do spektaklu "Przerwana cisza". Konkurencja była ogromna, mimo to zakwalifikował się. Pokonał 1500 rówieśników. Mateusz Gawor rocznik 2004. Zdobywca Grand Prix, nagrody publiczności i nagrody Radia Sochaczew w konkursie Sochaczew Rozśpiewany 2018. SOS ABBY w wykonaniu Mateusza podbiło serca publiczności i jurorów. Teraz można go oglądać na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej Basen Artystyczny w musicalu „Przerwana cisza”. Pomysł musicalu i libretto są dziełem wybitnego polskiego otolaryngologa prof. dr hab. Henryka Skarżyńskiego, twórcy Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Grażyna Bolimowska-Gajda rozmawia o przygotowaniach do spektaklu.

06.10.2019 12:16
Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - 7 Dni na Mazowszu
Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - 7 Dni na Mazowszu

Rusza nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ma być to sposób na zwiększenie udziału młodych osób w życiu lokalnych wspólnot i regionu, a także wykorzystanie ich potencjału. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zainteresowania uczniów szkół ponadpodstawowych sprawami mieszkańców naszego województwa.

04.10.2019 08:45
Reklama
Reklama